BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európa nem teljesít jól

Európa versenyképességi leszakadására figyelmeztet a legfrissebb OECD-statisztika, míg az USA megerősödve kerülhet ki a válságból. Ellentétesen alakul ugyanis a munkaerőköltség az egyes tagok között.

A válság előtti utolsó békeidőszak, 2008 harmadik negyedéve óta Görögországban például hét százalékkal emelkedett az egységnyi bérteher, de a meghatározó EU-tagokban szinte mindenütt négy-öt százalékos volt az emelkedés. Eközben az Egyesült Államokban és Japánban – még a jelentős foglalkoztatáscsökkenés, illetve a mély recesszió ellenére is – csökkent a mutató, ez sokkal intenzívebb alkalmazkodásra utal.

Habár az egyéb versenyképességi tényezőkkel ellensúlyozható a relatíve megdráguló munkaerő, hosszabb távon már az árfolyamgyengülés sem tud segíteni, elkerülhetetlen, hogy inflációs feszültség alakuljon ki. Mindez igazán rossz hír annak az eurózónának, amelynek a létjogosultságát is egyre gyakrabban kérdőjelezik meg.

A későbbiekben még bekövetkezhet korrekció akár bércsökkenés nélkül is, ám ehhez elengedhetetlen lenne a gazdasági növekedés magasabb sebességfokozatra váltása és a termelékenység felfutása Európában, és ugyanez vonatkozik Magyarországra is.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.