A gazdasági világválság előtti szintet érte el a magyar külkereskedelem idén májusban: a 8956 milliárd forintnyi kivitel és a 8073 milliárdnyi behozatal az első öt hónapban túllépte a 2008. január és május közötti adatot – igaz, csak a forintban kifejezett mutató. A tavalyi első öt hónaphoz képest a bővülés az export terén 16, az import esetében pedig 14 százalékos volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma (többlete) 883 milliárd forintot tett ki ez év januárja és májusa között, ez szintén meghaladja – egészen pontosan 259 milliárd forinttal – 2010 azonos időszakának adatát.
Az aktívum kapcsán érdekesség, hogy az EU-n kívüli országok igencsak lehúzzák a magyar külkereskedelmi többletet, összesen közel 1350 milliárd forinttal. Ezt elsősorban az Oroszországgal és Kínával folytatott, meglehetősen egyenlőtlen kereskedelem okozza. E két kereskedelmi kapcsolat összesen közel 2800 milliárd forintos mínuszt jelent az egyenlegben. Mindezt úgy, hogy az energiahordozók behozatalának volumene (amely elsősorban az orosz relációt érinti) az első öt hónapban 3 százalékkal csökkent. Ezen belül a természetes és a mesterséges gázimport harmadával esett vissza, a kőolaj és kőolajtermékek behozatala viszont ötödével nőtt. Összehasonlításképpen: az EU15-nek közel 2600, az új tagállamoknak pedig mintegy 2000 milliárd forintos többletet köszönhet hazánk.
A 2011. január–májusi forgalom forintárszínvonala 4,5 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban. A forint a dollárhoz képest 3,2 százalékkal felértékelődött, az euróhoz képest pedig 0,1-del gyengült.
Az év első öt hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 17, illetve 15 százalékkal bővült. Ezen belül az átlagot meghaladó növekedést mutatott fel az ipari gép és a közúti jármű mindkét irányú forgalma, ezzel szemben a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készüléké (ide tartoznak többek között a televíziókészülékek) az átlagot sem érte el.
Ennél dinamikusabban növekedett a feldolgozott termékek kivitele és behozatala, előbbi 20, utóbbi 17 százalékkal – emeli ki a Központi Statisztikai Hivatal közleménye. A gyógyszer és gyógyszerészeti termékek exportjának volumene több mint harmadával, az importé csaknem ötödével bővült. A kivitelben az új, a behozatalban a régi tagállamok a fontosabb partnereink.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitele 5, behozatala 15 százalékkal nőtt 2011. január–májusban. Ezen az árufőcsoporton belül a gabona exportja az időszak egészében a tavalyi szint alatt maradt, a zöldségfélék és gyümölcsök kivitelének volumene nem változott, a behozatalé alig haladta meg a bázisidőszaki szintet. Dinamikusan nőtt a kávé, tea, kakaó, fűszer és az élő állat export-, valamint a hús és húskészítmény, a tejtermék és tojás importvolumene.
„Az export gyorsuló bővülésének köszönhetően a kivitel növekedési többlete 2010 év eleje óta csak idén februárban volt magasabb a májusinál” – szögezte le az adatok kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium. Kiemelik azt is, hogy kedvező fejlemény a gépek, szállítóeszközök termékcsoport külkereskedelmi többletének 335 millió eurós bővülése 1,1 milliárdra, ugyanakkor megjegyzik: az energiahordozók deficitje az importárak növekedése miatt májusban is jelentősen nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.