Nálunk először egyes régiók ismerték fel, hogy fejlesztési pluszforráshoz juthatnak, ha bekapcsolódnak az EU által meghirdetett és Brüsszelből finanszírozott uniós programokba. Több mint 76 milliárd euró használható fel így a közösség egészében a mostani, 2007–13-as költségvetési időszakban. Ez az összeg 21 program között oszlik meg. A legnagyobb forrással a kutatás-fejlesztést és innovációt ösztönző 7. keretprogram (FP7) gazdálkodik, amelyben a magyar pályázók a legaktívabbak.
A régiók közül az elsők közé tartozott Észak-Alföld, amely élt a lehetőséggel. Az elmúlt tíz évben 27 ország 97 régiójával működtek együtt, 32 projektben vettek részt, és 13 projektben nekik jutott a vezető partner szerep. A regionális fejlesztési ügynökség és a regionális fejlesztési tanács költségvetését mindez 3,7 millió euróval terhelte eddig, ebből több mint 3,5 millió euró volt EU-támogatás. Balogh Zoltán, Észak-Alföld brüsszeli képviselője szerint különösen sikeresek náluk a szakmai gyakornoki programok, amelyekbe szeptembertől a régió önkormányzatait is bevonják. Innovációs ügynökségük, az Innova a 7. keretprogramban és a versenyképességi és innovációs program klaszterfejlesztéseket támogató Europe Innova programjában vesz aktívan részt. Energiaügynökségük, az Enerea az Intelligens energia programra fektet nagyobb hangsúlyt, maga az ügynökség is 2009-ben a program támogatásával jött létre. Észak-Alföld képviselete öt éve működik Brüszszelben, s jelenleg rajta kívül már csak Dél-Dunántúl rendelkezik irodával az EU fővárosában, mert a magyar regionális irodák száma időközben lecsökkent.
A Dél-Dunántúlon még nem ismerik kellő mértékben a közvetlen uniós forráslehetőségeket, ez derült ki az ez év márciusában tartott regionális tájékoztató rendezvénysorozaton – tudtuk meg Pálmai Zsolttól, a régió korábbi brüsszeli képviselőjétől. Elmondta, hogy Pécsett nagy, Kaposváron és Szekszárdon pedig átlagos volt az érdeklődés a rendezvények iránt, a három helyszínen pedig mindössze egyetlen résztvevő akadt, aki konkrét projektötlettel jött el a rendezvényre. Véleménye szerint a közvetlen brüsszeli forráslehetőségek filozófiája általánosító jellegű, hiszen az EU földrajzi területének egészére vonatkoznak a programok célkitűzései és beavatkozási területei, eljárásaik azonban, bár a hazai pályázatokéhoz képest egyelőre kevésbé ismertek, több esetben egyszerűbbek. A pályázatokat jellemzően nemzetközi együttműködés keretében kell kidolgozni és megvalósítani, a brüsszeli programoknál az uniós támogatás százalékos mértéke rendszerint alacsonyabb, mint az Új Széchenyi-terv kiírásainál. Mindezekkel együtt a közvetlen uniós pályázati lehetőségek egyes szakmai körökben már ismertek Dél-Dunántúlon. Az FP7, valamint az Intelligens energia Európa program felhívásaira olyan szervezetek pályáztak már sikeresen, mint például a Pécsi Tudományegyetem és több kisebb, innovációra nyitott vállalkozás, intézmény.
Észak-Magyarországon jelenleg hat nemzetközi projekt végrehajtása zajlik, 75 partner együttműködésével. A Norda Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség tájékoztatása szerint ezek közül két kutatási és egy energiaprojektet finanszíroznak közvetlen brüszszeli forrásokból, több mint 260 ezer eurós támogatással. A tapasztalat ebben a régióban is az, hogy a lehetőségekhez képest még kevesen férnek hozzá ezekhez a forrásokhoz. Ugyanakkor abban bíznak, hogy az FP7 keretében támogatott Ernest projektjük végrehajtásának négy éve alatt meg tudják ismertetni Észak-Magyarországot partnereikkel, akik Európa vezető turisztikai desztinációinak képviselői.
„A nemzetközi projektek legnagyobb előnye, hogy megadatik a lehetőség, ne a saját bőrünkön tapasztaljuk meg a hibákat, számtalan alkalom adódik, hogy kiváló szakértők egyeztessenek egymással, átvegyük egymástól a jól bevált gyakorlatokat” – öszszegezte tapasztalataikat Pigniczki Zsanett, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársa. Dél-Alföld jelenleg négy nemzetközi projektben érdekelt, 493 ezer eurós támogatással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.