Befektetői bizalomra van szükség ahhoz, hogy Magyarországgal megkezdődhessenek a pénzügyi megállapodást célzó tárgyalások – közölte az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben. Olivier Bailly szerint ehhez elsősorban a megfelelő jogi környezetet kellene biztosítani, s ezzel lehetővé tenni a befektetők visszatérését és a magyar gazdaságra nehezedő nyomás csökkentését. A szóvivő ugyanakkor úgy látja, a bizalom visszaszerzéséhez szükséges 20-30 lépést nem lehet pontokba szedni, ám a bizottság által Magyarország ellen indított közelezettségszegési eljárások is „részét képezik az asztalon lévő kérdéseknek”. Bailly arra sem tudott válaszolni, hogy az Európai Bizottságnak a magyar kormány múlt héten elküldött levelére megfogalmazandó – legkorábban a testület jövő szerdai ülésén megszülető – válaszában utalnak-e majd a pénzügyi tárgyalások megkezdésének lehetőségére vagy annak lehetséges időpontjára. Az Európai Központi Bank közzétette véleményét a kormány devizahiteleseket érintő lépéseiről. A végtörlesztésről tavaly ősszel megfogalmazott, meglehetősen negatív álláspontja után enyhült a hangnem, bár így is éles kritikával illette a Mario Draghi vezette testület a magyar kormányt. A dokumentum felrója az európai jegybankkal történő konzultáció hiányát, és rámutat a pénzügyi stabilitáshoz és a devizahitelekhez kapcsolódó kockázatokra. Pénzügyi stabilitási szempontból kedvező fejleménynek tekinti ugyanakkor, hogy az új árfolyamrögzítésről megállapodtak a bankok és a kormány. Az EKB felrója azonban, hogy a kormány anélkül nyújtotta be az adósmentő törvényjavaslatot, hogy sürgős eljárást kért volna a banktól, ráadásul nem is a Frankfurtba elküldött verziót, hanem egy ahhoz képest módosítottat fogadott el az Országgyűlés.
Adóztatott átutalások?
A készpénzfelvétel, a munkabér utalása, a járulékok és az áfa befizetése után is kellene fizetni a kormány terveiben szereplő pénzügyi tranzakciós adót – értesült az [origo]. A portál értesülése szerint a a bankok fizetnék az adót, de a terhet az ügyfelek viselnék. Mindez az unió által elvárt megtakarítás része lehet. Úgy tudják, az NGM szakemberei olyan csomagot készítettek, mely strukturális átalakításokkal tömné be a büdzsé 150 milliárdos hiányát, de ez az adó „külső ötlet” volt. A kormány százmilliárd forint körüli bevételt remél mindebből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.