A kormányfő elmondta: a pályázati rendszer átalakítására azért van szükség, mert az bonyolultan, túl hosszú határidőkkel működik. Orbán Viktor szerint ma kötélidegzetűnek kell lennie annak, aki arra adja a fejét, hogy uniós pénzre pályázzon. „Én biztosan nem tenném, mert ha azt mondanák, hogy 600 meg 900 nap múlva lesz valami abból, amit egyébként én már jól átgondoltam, megterveztem, kiszámoltam, és készen állok a végrehajtására, könnyen lehet, hogy belebolondulnék” – mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint a hibák főként az előző kormánytól megörökölt rendszer jellegéből fakadnak.
Bár a struktúra teljes átalakítása majd csak 2014-től valósul meg, addig is reformokat hajt végre a rendszeren a kormány. Így a miniszterelnök kitért a kormányzat által az elmúlt hetekben bejelentett, így már ismert intézkedésekre. Eszerint még idén 50 milliárd forintos forrásból egy önerőalapot állítanak fel a súlyos anyagi gondban lévő önkormányzatok számára, hogy elő tudják teremteni a szükséges önrészt a már elindított fejlesztési projekteknél. Emellett megemlítette a július elején felállított, a pályázati rendszerben a döntéshozatalt centralizáló Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottságot is. Szerinte a testület felállítására azért volt szükség, mert ha nem születnek meg időben a döntések, akkor bennragadhatnak az EU-pénzek, miközben a cél az, hogy az utolsó fillérig lehívjuk a forrásokat. Ezzel kapcsolatban kiemelte: ha nem működik rendesen az uniós pénzek lehívása, akkor nincs magyar fejlesztéspolitika, ugyanis a hazai fejlesztések 90 százalékos arányban uniós forrásból valósulnak meg.
Újdonságnak számít, hogy – mint Orbán Viktor közölte – általánossá teszik az előlegkifizetés rendjét, így minden pályázónak elérhetővé válik a 30 százalékos előleg. Korábban az már ismert volt, hogy a kormány szintén harmincszázalékos előleget vezet be az önkormányzati projektekben kivitelezőként részt vevők számára.
„A miniszterelnök főként a korábbi hetekben bevezetett intézkedéseket ismertette, beszéde azonban azt jelzi, hogy száz százalékig tudatában van annak, gyors és határozott lépéseket kell tenni a pályázati rendszer működési hatékonyságának javítására” – mondta el lapunknak Essősy Zsombor. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója hozzátette: őszre, télre kiderül, hogy a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság létrehozása révén mennyiben pörgethető fel a támogatási rendszer, így addig az is eldől, hogy az ország teljesen le tudja-e hívni a 2007–2013 közötti uniós költségvetési ciklusban rendelkezésre álló 8 200 milliárdos forrást.
Ezermilliárdos pályázati keret nyílik meg idén
A 2007–2013 között rendelkezésre álló 8 200 milliárd forintos uniós forrás teljes lehívásához még idén ezermilliárd forintos értékben kell megjelentetni pályázatokat – jelentette be Petykó Zoltán. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke elmondta: az összeg úgy áll össze, hogy idén még mintegy 700 milliárd forintos keretre várható új kiírás, de a 8 200 milliárdos forrás teljes lehívásához mintegy 300 milliárd forinttal túl kell vállalni ezt a lehetőséget. A túlvállalás azt védi ki, hogy a projektek elmaradása vagy szabálytalan pénzköltés esetén se ragadjon be pénz az EU-kasszában. Jelenleg 130 területen 1700 milliárd forintnyi keretre lehet pályázni. A 8 200 milliárdos keretből közel 6300 milliárdot kötöttek le támogatói döntéssel a 2700 milliárd forint kifizetése mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.