BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Robbanásveszély az eurózónában

Ha Brüsszel nem változtat eddigi válságkezelő stratégiáján, akkor négy éven belül újabb 4,5 millió ember veszítheti el munkáját az eurózónában, ami szociális lázadásokhoz vezethet.Madridban szerdán véres tüntetések (képünkön) fogadták az új megszorítást.

„Nem szívesen mondok ilyet, de ha az emberek tudnák, mennyire hozzá nem értő módon születnek meg az eurókrízist kezelni hivatott döntések, akkor vér folyna az utcákon” – ezekkel a szavakkal kelt ki tegnap Twitter-üzenetében Sony Kapoor, a Re-Define vezetője az EU válságkezelő politikája ellen.

Kedden kiadott jelentésében az ENSZ munkaügyi szervezete (ILO) is a válságkezelés irányvonalának megváltoztatását ajánlotta az Uniónak, és burkoltan szintén arra figyelmeztetett, hogy ellenkező esetben szociális lázadások rázhatják meg az eurózónát.

Az ILO szerint különösen nagy kockázatot jelent a rekord magasan, 11,1 százalékon álló munkanélküliség, mivel az „táplálja a szociális elégedetlenséget, valamint erodálja a bankokba, a pénzügyi rendszerbe, a tagállami kormányokba és az európai intézményekbe vetett bizalmat.” A jelentés utal arra, hogy a helyzetet részben saját magának köszönheti Brüsszel: a mentőhitelek fejében elvárt megszorító csomagok ugyanis megfojtották a gazdasági növekedést.

Amennyiben nem következik be fordulat, akkor a szervezet becslései szerint négy év alatt 4,5 millióval, 17,4 millióról csaknem 22 millióra nő majd a hiába munkát keresők száma az euró-övezetben. Ha viszont valóban a növekedés-ösztönzést helyezi majd előtérbe Brüsszel, és sikerül legalább egy százalékkal növekednie az idén várhatóan 0,3 százalékkal zsugorodó euró-zónának, akkor 2014-ig tíz százalék közelébe csúszhatna vissza a munkanélküliség.

A hitelprogramban részt vevő tagállamok közül Görögországban a legrosszabb a helyzet, a hitelprogram kezdete óta megduplázódott a munkanélküliség. Portugáliában az eurózóna-tagság óta nem látott csúcsra, 15,2 százalékra szökött fel a mutató, ráadásul idén a tavalyinál is mélyebb recesszió várható. Írországban az állástalanok száma 18 éve nem volt olyan magas, mint májusban. A legrosszabb mutató Spanyolországban van, és a bejelentett 65 milliárd eurós megszorító csomag is ronthat a helyzeten. „A megszorításoknak semmi értelmük. Növelik a munkanélküliséget, nem orvosolják a versenyképességi és fiskális problémákat” – írta a New York Times-ban a Nobel-díjas Paul Krugman.

Hogyan kurblizható be a gazdaság?

Az ILO ajánlásai szerint a növekedés beindítása érdekében könnyebbé kellene tenne a kis cégek hitelhez jutását, ösztönözni kellene a beruházásokat, támogatni kellene az álláskeresést, és szükség lenne az Európai Befektetési Bank és a strukturális alapok forrásainak fokozottabb és hatékonyabb bevonására is. Bár a júniusi EU-csúcson elfogadott 120 milliárd eurós növekedési csomag részben erre fókuszál, nem von be elég új forrást, és – az ILO szerint – a konkrét intézkedési tervek is hiányoznak. A válság mélyülése az euró árfolyamán is látszik: a közösségi valuta tegnap kétéves mélypontra, az 1,217-es szintig süllyedt a dollárral szemben.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.