Nyugati szemléletet, az igazságszolgáltatás függetlenségét és a korrupció visszaszorítását ígérte kampányában Klaus Johannis, aki megnyerte a romániai elnökválasztást. Nagyszeben szász nemzetiségű polgármesterének győzelme meglepetést okozott, hiszen a közvélemény-kutatások az elnökválasztás első fordulójában is nyertes baloldali kormányfő, Victor Ponta győzelmét jósolták. Az ellenzéki jelölt végül a voksok 54,5 százalékát tudta megszerezni, amit elsősorban a külföldön élő román állampolgárok szavazatainak köszönhet. A négymilliós diaszpóra tizede adta le a voksát a második fordulóban (két hete 160 ezren), sőt, több európai városban spontán zavargás törtek ki azok között, akik az urnazárás időpontjáig nem kerültek sorra. A külhoni szavazás kérdése azonban már a vasárnapi választás előtti napokban is rányomta a bélyegét a kampányra, a szervezési problémák miatt a múlt héten be is nyújtotta lemondását a külügyminiszter.
Kérdés, hogy Victor Ponta kormánya túléli-e a bukást. A parlamenti erőviszonyokat ugyanis átrendezheti a váratlan vereség, elemzők akár az előre hozott parlamenti választásokat sem tartják kizártnak. Egy esetleges ellenzéki győzelem erősítheti meg igazán Johannis befolyását a gazdaságpolitikai alakításában is, most azonban az igazi kérdés az, mit fog tartalmazni a jövő évi büdzsé, amelyet még a Nemzetközi Valutaalapnak is jóvá kell hagynia.
Johannis győzelme után az RMDSZ máris attól tart, hogy a kisebbségi jogok kérdése lekerül a napirendről. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök annak ellenére gondolja így, hogy a magyar szavazók túlnyomó többsége a szász jelöltet támogatta. A helyzetet bonyolítja, hogy az RMDSZ tagja a Ponta vezette kormánynak, vagyis a párt számára is komoly vereségként értékelhető a vasárnapi eredmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.