BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalanságok Görögországban

Jó úton jár a görög gazdaság, ám attól még messze van, hogy túl tudjon lépni a problémáin. Ezt mutatja a 2015-ös költségvetés körüli vita is, amely újból előhozta a hitelezői trojka és a kormány közötti nézeteltéréseket.

Nemhogy lezárultak volna a görög költségvetéssel kapcsolatos kérdések azt követően, hogy a büdzsé tervét vasárnap elfogadta az athéni parlament, az igazi vita csak most várható. Pedig első pillantásra új tűnik, a lassan fél évtizede mentőhitelek segítségével talpon maradó gazdaság végre a konszolidálódás útjára lépett. Hat év után idén először kiléphetnek ki a recesszióból, amely negyedével vetette vissza a görög GDP-t. A kormány egyenesen 2,9 százalékos bővüléssel kalkulál a jövő évben, ami nem csak a pangó európai gazdasággal összehasonlítva számít kiemelkedőnek – a harmadik negyedéves, 0,7 százalékos bővülés a legmagasabb volt az euróövezet országai közül –, de annak fényében is, hogy a tervek szerint csaknem egyensúlyba kerül az államháztartás. Kérdés, mennyire túlzó a 0,2 százalékos hiány – az Európai Bizottság mindenesetre ennél is kedvezőbb, 0,1 százalékos deficittel számol.

Az athéni kormány pedig azzal, hogy végre búcsút mondhat az elmúlt éveket bénító megszorításokkal, amelyek következtében például 27-28 százalékos szintre emelkedett a munkanélküliek aránya, a háztartások jövedelme pedig harmadával esett vissza. Ez már amiatt sem mindegy, mivel komoly esélye van annak, hogy az eredetileg 2016-ra várható parlamenti választásokat jövőre hozzák előre.

Tévedés ne essék: ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy az Antonisz Szamarasz vezette kormány akkora erőt érez magában, hogy megnyerheti a választásokat. Inkább arról van szó, hogy lassan tudatosul mindenkiben: a nyár óta folyamatosan érkező kedvező adatok távolról sem jelentik, hogy eljött a Kánaán. A bázishatás kifutásával együtt sem a gazdasági, sem a politikai hangulat nem olyan jó, mint pár hónapja – hívta fel a figyelmet elemzésében a Wall Street Journal. Az üzleti lap emlékeztet: nyáron, amikor hosszú idő óta először vállalkozott kötvénykibocsátásra a görög állam, a tízéves állampapírok hozama 5,5 százalékra esett vissza, azóta azonban 8,8 százalékra is felment a fizetendő kamat, most pedig 7,1 százalék körül mozog.

A piaci bizalom megingása mögött részben a belpolitikai bizalmatlanság áll – ezt a szélsőbalos Sziriza EP-választási győzelme mellett jelzi, hogy a büdzsét is mindössze 155 támogató szavazattal tudták elfogadni a 300 fős parlamentben. A stabilitásra viszont szükség lenne, mivel a kormány nem kevesebbet vállalt fel, mint hogy jövőre kilép a 240 milliárd eurós hitelprogram uniós részéből és újra önfinanszírozóvá válik. A piacra való visszatérés – vagyis a trojka folyamatos ellenőrzésétől való elszakadás – feltételeivel kapcsolatban azonban ugyanúgy nincs egyetértés a hitelezők (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap) és a görög kormány között. A jelenleg 174 százalékos államadósság miatt a trojka a tervezetthez képest további 2–3 milliárdos megszorítást tartana szükségesnek, ennek részeként pedig a nyugdíjkiadások és a közszféra fizetéseinek további csökkentését várja el. Athén túlságosan ambíciózusnak látott tervei miatt egyelőre még az utolsó, 1,8 milliárd eurós hitelrészlet átutalása is bizonytalan.

A kormány optimizmusát nem osztja a társadalom sem: az elmúlt évek sorozatos sztrájkjai és tömegtüntetései után a büdzséről szóló szavazást is több ezer tüntető kísérte a parlament előtti Szintagma téren.

Vita a kilépés dátumáról

A tervekkel ellentétben tegnapi ülésén nem hoztak döntést a görög hitelprogram lejártájáról az euróövezeti pénzügyminiszterek. Amíg Athén legeljebb egy-két hónapos halasztást szeretne az eredeti, december 31-i határidőhöz képest, az Európai Bizottság fél évet tartana reálisnak, a trojka pedig nagyjából három hónappal tolná ki az időpontot. Az Eurogroup döntése belpolitikai szempontból is fontos lehet, mivel februárban államfőt választ a görög parlament, a kétharmados voksolás eredménye azonban legalábbis kétséges, mivel a kormánynak mindössze tízfős többsége van. Ha ugyanis előre hozott választásokra kényszerülne a kormány, mindenképpen előnyösebb helyzetből indulna, ha már nem a trojka felügyelné az ország pénzügyeit.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.