Szaúd-Arábia legalább nyolc évig elboldogul a mai alacsony olajárakkal is – mondta a BBC-nek Mohammed al-Szabban a királyság olajügyi miniszterének korábbi vezető tanácsadója. A Kőolajexportőr Országok Szervezetének (OPEC) legnagyobb kitermelője azt a politikát követi, amellyel megvédi jelenlegi piaci részesedését. Az árakat a lehető legalacsonyabb szintig kell leengedni, így a marginális termelők kiszorulnak a piacról – fogalmazott a minisztériumnak 27 évig dolgozó al-Szabban. Szaúd-Arábia hatalmas pénzügyi tartalékai mellett ezt az is lehetővé teszi, hogy folyamatosan lefaragják a kormányzati kiadásokat, különben csak négy évig tudnának kitartani a mai árak mellett – tette hozzá a szakember.
Az Európában irányadó Brent olaj ára tegnap az előző napok ismét hordónként 50 dollár alá került, mert Irak rekordmértékű, napi 4 millió hordós termelésről számolt be decemberre, Szaúd-Arábia olajminisztere Ali al-Naimi pedig ismételten leszögezte, hogy nem fogják vissza a kitermelést. Lefelé nyomta az árakat az is, hogy a piac arra számított, Kína a korábban vártnál alacsonyabb tavalyi GDP-adatot jelent be mára virradóra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.