Nagyon jól számszerűsíthetők az innovatív műszaki megoldások alkalmazásából adódó gazdasági előnyök a Siemens Zrt. k+f területért felelős vezetője, Zeitler Balázs tapasztalatai szerint, ezért a potenciális megrendelők meggyőzése érdekében nincs is szükség különösebb meggyőzésére. „A fejlesztések hosszú távra szólnak, az optimális megoldást pedig a megbízóval együtt találjuk ki, vagyis a dobozos termékek mellett testre szabott technológiát is kínálunk” – válaszolt lapunknak a szakember. Ezt igazolja a Werner von Siemens Hatékonysági Díj is, ahol számos olyan projekt pályázott, ahol egyedi megoldásokkal értek el jelentős megtakarítást.
Az egyik új, hódító eljárás a 3D nyomtatáson alapul, amit a Siemens például a gázturbinák esetében vetett be, az égőfejek cseréjének felgyorsítására. Mivel a gázturbinák egyes alkatrészeinek igen magas hőmérsékletet kell kibírniuk, a cég műanyag helyett nikkelalapú porított fémet használ. Ennek köszönhetően egyes turbinák szervizideje 90 százalékkal csökkent, a javítási költségek pedig 30 százalékkal estek. Érdemes újakra cserélni az elavult ipari szoftvereket is a gyártás optimalizálása érdekében, mert a régi programok gyakran nem képesek kommunikálni egymással. A Drehernél például egy ilyen fejlesztés eredményeként megnőtt a gyár kapacitása és csökkent a gyártott sör mennyiséghez felhasznált lágyvíz mennyisége is.
Megeshet persze, hogy egy vállalat a saját műszaki adottságaihoz képest túl fejlett technológiát telepít, azután pedig nem tud vele mit kezdeni. Zeitler Balázs nem találkozott ilyennel, magyarázata szerint azért nem, mert az efféle tévedéseknek a Siemens éppen a közös tervezéssel és kivitelezéssel, valamint a testre szabással veszi az elejét. Például ugyanazt a vezérlési technológiát használják a Drehernél és az Opelnél is, de míg az egyiknél a gyártás automatizálását korszerűsítették, a másiknál az emulziós rendszert. Az viszont előfordul, hogy az egyes ipari megoldásoknak nem minden lehetőségét aknázza ki a partner.
A Siemens saját magának is testre szab megoldásokat. Beépített intelligenciára épülő rendszerek segítségével folyamatosan tudja gyűjteni az adatokat az üzemeiből, így már azelőtt ki tud cserélni egyes alkatrészeket, mielőtt azok miatt leállnának az érintett üzemek. Ide sorolható a vállalat Dániában épített szélturbina-távfelügyeleti központja is, ahonnan a világszerte telepített több mint 7500 szélturbina működését kísérik egyszerre figyelemmel. A németországi vállalat egyébként több mint 60 ezer szabadalmat jegyez világszerte, és kollégái munkanapokon 2 óránként nyújtanak be szabadalmi kérvényt.
A társaságnak Magyarországon 600 kollégája dolgozik a k+f területen. A kutatóközpontok munkája a transzformátor-fejlesztéshez, a turbinagyártáshoz és az e-közlekedéshez kapcsolódnak, míg az Evosoft az ipar legtöbb szegmensében és az egészségügyben használt szoftvereket felijeszt. Az innováció a hazai vállalat minden területén is megjelenik. A cég külön rendszerben ösztönzi a kollégáit, hogy megosszák újító, jobbító ötleteiket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.