BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Meta, az X és a LinkedIn is az olasz adóhatóság satujából próbál kitörni

Bíróságon támadják az amerikai tech óriások az olasz gigaáfát. Róma körmönfont trükkel az Európai Bizottság segítségével állítana kelepcét a Meta, az X és a LinkedIn triójának.

Amint megnyílt rá a jogi lehetőség, a Meta, az X és a LinkedIn is rohant júliusban fellebbezni az olasz adóhivatal mindeddig példátlan márciusi áfakivetése ellen, amely az egész Európai Unióban megváltoztathatja az adópolitikát – írja a Reuters.

Meta European Union And IT Companies Photo Illustrations
Ha bejön az olaszok számítása, az EU fejős tehenévé válhat a Meta / Fotó: NurPhoto via AFP

Nem babra megy a játék, a Meta van a legnagyobb veszélyben

Az olasz adóhatóság szerint ugyanis az amerikai tech óriások platformjain történő ingyenes felhasználói regisztrációt adóköteles ügyletnek kell tekinteni, mivel erre éppen a felhasználók személyes adataiért cserébe kerül sor ingyenesen.

A játék pedig nem babra megy, hiszen 

  • az X-től 12,5 millió eurót, 
  • a LinkedIntől mintegy 140 milliót, 
  • míg a Metától nem kevesebb, mint 887,6 millió eurót követelnek.

Ez az első alkalom amúgy, hogy Olaszország nem jutott egyezségre a cégóriásokkal, miután adóügyi jogvita alakult ki a felek között. A bennfentesek szerint ez nem véletlen, mivel az ügy túlmutat az összegszerűségen, Róma adójogi precedenst akar a hasonló ügyekre is kiterjedő hatállyal.

Tisztázni akarják, hogy a közösségi hálózatok hogyan, s miképp biztosítják a szolgáltatásaikhoz való hozzáférést, s ennek milyen adójogi vonatkozásai vannak.

A kérdés már csak azért is különösen érzékeny, mert az EU és Donald Trump amerikai elnök kormánya között ettől függetlenül is pattanásig feszült a helyzet az amerikai vámháborús fenyegetés árnyékában.

Róma uniós szintre vinné a vitát

A Reuters által megkérdezett szakértők szerint ráadásul az olasz megközelítés 

szinte minden olyan vállalatot érinthet, a légitársaságoktól kezdve a szupermarketeken át a kiadó vállalatokig, amelyek az ingyenes szolgáltatásokhoz való hozzáférést a profilalkotó cookie-k elfogadásához kötik.

Miután pedig az EU-ban harmonizált a hozzáadottérték-adó (héa, Magyarországon az áfa), az egész uniós jogértelmezésre hatással lehet az olasz álláspont.

Azt persze tudni kell, hogy Olaszországban az adóügyeket három fokon tárgyalja a bíróság, és átlagosan 10 évet vesz igénybe egy jogvita lezárása. Ezért a három vállalattal folytatott megbeszéléseket követően Olaszország következő lépésként arra készül, hogy tanácsadói véleményt kérjen az Európai Bizottságtól – árulták el a Reuters forrásai.

Az olasz adóhatóságnak konkrét kérdéseket kell majd kidolgoznia, amelyeket a gazdasági minisztérium elküld az Európai Bizottság (EB) évente kétszer ülésező héa-bizottságának.

Róma célja, hogy a november elejére tervezett ülésre benyújtsa kérdéseit, hogy a következő, 2026 tavaszán tartandó ülésre időben megkapja az EU észrevételeit.

A héa-bizottság egyébként egy független tanácsadó szervezet, melynek véleménye ugyan nem kötelező érvényű, ám egy „nem” arra késztetheti Olaszországot, hogy állítsa le az ügyet, és ejtse az ügyészek által párhuzamosan megindított büntetőjogi nyomozást is.

Rosszul áll a big tech szénája az EU-ban

A vita csak az egyike az európaiak és az amerikai big tech között zajló számos csatározásnak.

A Reuters július 11-én exkluzív beszámolót közölt róla, hogy a Meta az uniós bírságokat is megkockáztatva megtagadta fizetős vagy beleegyezéses modellje finomítását.

A Financial Times pedig arról írt múlt csütörtökön, hogy az Európai Bizottság leállította az Elon Musk X platformja ellen a digitális átláthatósági szabályok megsértése miatt indított ügyet, miközben az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások lezárására törekszik.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.