BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem mindenhol tűnt el az infláció

A világ legtöbb országában az árak csökkenése súlyos problémát jelent. Egyre többen tartanak attól, hogy az eurózóna tartós deflációba kerül, és úgy jár, mint Japán, ahol másfél évtizede harcolnak az árcsökkenés ellen. Az olajárak zuhanása szinte mindenhol leszorítja az árakat, egyelőre azonban mégsem tűnt el az infláció a világból. Néhány ország éppen a pénzének elértéktelenedésével küzd, ami ellen alig tud védekezni.

Az utóbbi hónapokban Oroszországban emelkedtek drasztikusan a fogyasztói árak a rubel árfolyamának összeomlása miatt. A valuta értékvesztése valójában segíti az orosz gazdaság alkalmazkodási folyamatát: az alacsony olajár miatt a költségvetés felborult, amit a rubel esése kompenzál. Ezzel csak az a baj, hogy az importált termékek ára hirtelen erőteljesen megemelkedett, így az infláció januárban 15 százalékra nőtt. Az élelmiszerárak 21 százalékkal kerülnek többe, a cukor pedig közel 70 százalékkal drágult.

Ukrajnában ennél is gyorsabban nőttek a megélhetési költségek, ahol az is súlyosbítja a helyzetet, hogy a gazdaság mély recesszióba került. Az infláció 25 százalék közelébe emelkedett decemberben (és tovább fog nőni) a hrivnya összeomlása miatt, és a központi bank mostantól már nem is képes lassítani a leértékelődést, mert kezd elfogyni a devizatartaléka. Az irányadó kamatot 14 százalékról 19,5-re emelték a múlt héten, ám ez nem segített semmit. Sőt, a hrivnya tovább zuhant, mert a befektetők azt látták a lépés mögött, hogy az ukrán jegybank már nem tud interveniálni.

Ukrajnánál is rosszabb helyzetben van Argentína és Venezuela az infláció szempontjából. Az évtizedek óta vergődő Argentínában idén 20 százalék felett lehet a pénzromlás üteme, Venezuela pedig tovább vágtat a hiperinfláció felé, ahol több mint 70 százalékkal emelkedhetnek idén az árak a Bloomberg felmérése szerint. Argentínában azután kezdett el ismét jelentősen emelkedni az inflációs ütem, hogy már nem csalnak a statisztikákkal. Az IMF-fel megállapodtak a számítási módszerről, amely növeli a statisztika hitelességét. Az olaj árának zuhanása megviseli a venezuelai gazdaságot, ahol az emberek már az alapvető élelmiszerekhez is nehezen férnek hozzá. Ráadásul éppen tegnap döntötték el, hogy eltörlik a bolivár hivatalos dollárhoz kötött árfolyamát, vagyis leértékelik a devizát. A kabinet azt várja, hogy a bolivár esésével javul a költségvetés helyzete. Az infláció viszont garantáltan még magasabb lesz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.