A kormány kicsinálja az illetéket: mostantól szinte minden ingyen lesz!
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságÉvente négy alkalommal ingyenes lesz a cég cégkivonatának, cégbizonyítványának és cégmásolatának kiállítása, ha azt a vállalat tagja vagy képviselője kéri – egyebek között ezt tartalmazza a kormány egyes hatósági eljárások illetékének és igazgatási szolgáltatási díjának megszüntetéséről szóló törvényjavaslata, amelyet Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter nyújtott be. A kormány a bürokráciacsökkentés első lépéseként döntött – még a tavasszal – arról, hogy összesen 10 milliárd forintot szán az illetékek és díjak csökkentésére és eltörlésére 2016-ban. A hivatalokban felmérést is végeztek, és ezek eredményeként alakult ki a végső lista..
A Parlament honlapján olvasható anyag szerint a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti eljárás is évente négyszer illetékmentes lesz. Nem kell majd illetéket fizetni az állandó személyazonosító igazolvány és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállításának eljárásáért sem, és azért sem, ha valakinek megváltozik a neve a családi állapotának változása miatt. Az eltulajdonított okmányok pótlásának ügyintézése és az oktatási igazolvány kiállítása is ingyenes lenne a javaslat szerint.
A törvényjavaslat szögegéből kiderült az is, hogy a gépjárművezetői engedély kiadása első alkalommal illetékmentessé válna.
Lázár János indoklásában kiemelte: a módosítás célja, hogy csökkentsék az emberek szükséges okmánycseréből adódó anyagi terheit. Illetékmentesség válik a mozgásban korlátozott személyek parkolási igazolványának pótlásával kapcsolatos hatósági eljárás, a mezőgazdasági és erdészeti gépkezelői jogosítvány, valamint az adóazonosító jel pótlása is ingyenes lesz, ha eltulajdonították azt, A vállalkozók terheinek csökkentése érdekében megszüntetik a számviteli beszámoló közzétételéért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjat.
A diákigazolvány és a pedagógusigazolvány kiállításáért jelenleg igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, amelyek most ingyenessé válnának.
Illetékmentessé és igazgatási szolgáltatási díjmentessé válhat a kormány által rendeletben kihirdetett vészhelyzet folytán bekövetkezett építménykárok helyreállításával összefüggő bontási, építési és a használatbavételi engedélyezési eljárás.
A 160 négyzetméter alatti hasznos alapterületű egylakásos lakóépület bontási, építési, módosított építés és használatbavételi engedélyezési eljárásáért sem kellene fizetni. röklés esetén a tulajdonjog változás ingatlan-nyilvántartási bejegyzése és a haszonélvezeti jog bejegyzése is illetékmentes lehet a törvény hatályba lépése után.


