A negyedik lazításnál tartanak a svédek
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságElsőként a svéd jegybank reagált konkrét lépéssel az Európai Központi Bank (EKB) legutóbbi jelzésére, amely szerint az eurózóna központi bankja kész kiterjeszteni, illetve meghosszabbítani kötvényvásárlási programját, valószínűleg decemberben. A Riksbank monetáris tanácsa tegnap a saját mennyiségi lazítási programjának újabb kibővítéséről döntött, február óta negyedszer. Ezúttal 65 milliárd koronával (7,6 milliárd dollár) emelték meg a keretet, vagyis jövő június végéig összesen 200 milliárd korona értékű kötvényt vásárol fel a svéd jegybank. A korona túlzott erősödésével küzdő Riksbank szerint a nagy központi bankok még hosszabb ideig folytatják az expanzív monetáris politikát, ezért Svédországban várhatóan a korábban jelzettnél mintegy hat hónappal később kezdődhet meg a kamatemelés. (Szeptemberben még egyéves időtávra ígérték a mínusz 0,35 százalékos kamat módosítását.)
A svéd korona az elmúlt fél évben több mint 5 százalékkal erősödött a Bloomberg adatai szerint, ami nem tesz jót a gazdaságnak, ezen belül a kívántnál alacsonyabban tartja az inflációt. (A Riksbank szeptemberi ülésén módosította a 2016-os inflációs előrejelzését 1,8 százalékról 1,4-re.) Svéd banki vezetők, illetve elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy a rekordalacsony kamat miatt ingatlanpiaci buborék kezd kialakulni – a Riksbank közleménye szerint a törvényhozásnak kell megadnia a módot arra, hogy pénzügyi szabályozási eszközökkel ezt megakadályozzák.


