BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érik a kamatemelés

Öt százalékra esett a munkanélküliségi ráta az USA-ban, így egyre valószínűbb, hogy decemberben megkezdődik a kamatemelési ciklus.

A piac most jó hetvenszázalékos esélyt lát arra, hogy az amerikai jegybank (Fed) decemberben megemeli az irányadó kamatot, mert októberben az elemzők által vártnál majdnem százezerrel több, 271 ezer munkahely keletkezett, és a munkanélküliség öt százalékra mérséklődött. Ám továbbra is akadnak a befektetői körben olyanok, akik nem fogadnának nagy összegben arra, hogy a Fed lép, ugyanis újra látványosan erősödik a dollár. A pénteki munkaerő-piaci adatközlés után héthavi csúcsra, az euróhoz képest az 1,07-1,08-os sávba került az árfolyam. A kurzus ilyen módosulásának káros növekedési és inflációfékező hatásaira figyelmeztetett pénteki beszédében Lael Brainard, a kormányzótanács tagja, és rendkívüli óvatosságra intett.

A munkaügyi minisztérium adatai lendületesen bővülő gazdaságot tükröznek: az ágazatokban széles körében keletkeztek nagy számban új munkahelyek, a feldolgozóipartól a szolgáltatásokon át az egészségügyig. A gyengébben sikerült augusztusi és szeptemberi számokat is felülvizsgálták a statisztikusok, és úgy találták, hogy az első becsléshez képest 12 ezerrel több munkahely jött létre.

A kamatemelés melletti érv lehet, hogy az utóbbi 36 hónapban összesen nyolcmillió munkahelyet kínáltak a munkaadók, s 2000 óta ez a legjobb teljesítmény. Októberben a bérek is megugrottak, az éves növekedési ütem 2,5 százalékra kapaszkodott fel, ami inflációs szempontból lehet kedvező jel, minthogy a fogyasztói árak, illetve a Fed által figyelt személyes fogyasztási kiadások indexe (PCE) jóval a kétszázalékos cél alatt marad. Az atlantai Fed tagbank elnöke, Dennis Lockhart úgy véli, hogy az infláció most már egy év alatt a cél közelébe kerülhet.

Az utóbbi napokban megszólalt jegybanki döntéshozók többsége azt sugallta, hogy feljebb kúszhat a kamat, de a pálya emelkedése laposnak ígérkezik. Janet Yellen a kongresszusi meghallgatásán mondta ezt, hozzátéve, hogy a gazdaság jól fejlődik.

Egekben a dollár

A dollár szárnyalni kezdett a vezető devizákkal szemben az amerikai munkanélküliségi adat után. Ennek hatására a forint 14 éves mélypontra került az amerikai fizetőeszközzel szemben. A dollárt 294 forinton is jegyzeték, ami 5 egységnyi esést jelent egy napon belül. Az euró 315 forintra drágult péntek estére a délutáni 314-es kurzusról, ez új havi mélypont. A Fed monetáris szigorításának kezdetével a feltörekvő piacokon eladási hullámok alakulhatnak ki, miközben a dollár erősödése várható. A szigorítás hatására a dollár akár paritásig is erősödhet az euróval szemben, ami azt is jelenti, hogy az euró-forint kurzus megegyezne a dollár-forinttal.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.