Miközben a piacok csalódásként élték meg az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki ülése után bejelentett lépéseket – hiszen az elmúlt hetek európai jegybanki nyilatkozatai nyomán sokkal többet vártak –, az elemzők higgadtan reagáltak, és elismerték, hogy a jegybank sikeres. Ha eltekintünk a napi börzei hullámzástól, azt látjuk, hogy az euró hosszú távon gyengül, a hozamok, a kockázati prémiumok esnek, a hitelezés bővül.
A csendesen induló csütörtöki kereskedés során az euró előbb látványosan gyengült a dollárhoz képest, árfolyama az 1,05-ös szintre süllyedt, ám kora délután – amint az EKB közzétette intézkedéseit – az euró drámai mértékben erősödött, elérte az 1,09-os kurzust. Az állampapírhozamok emelkedtek, a tőzsdeindexek Frankfurttól Párizsig pedig nagyjából háromszázalékos veszteséget halmoztak fel. Mindez a forint árfolyamán is meglátszott: az euró/forint 310-ről 313-ig szaladt, miközben a dollár/forint 294-ről 288-ig süllyedt.
Az EKB – nem egyhangúlag, vélhetően német ellenkezés mellett – úgy döntött, hogy a kereskedelmi bankok számára felszámított betéti kamatot tíz bázisponttal, mínusz 0,3 százalékra csökkenti december 9-től, aminek célja a hitelezés ösztönzése. Az irányadó kamat 0,05, a jegybanki hitel kamata pedig 0,3 százalék maradt. A nagybankok azonban legalább 0,2 százalékpontos csökkenésre játszottak, és hirtelen zárták pozícióikat.
Mario Draghi elnök ezt követően bejelentette, hogy a mennyiségi lazítási programot 2017 márciusáig, azaz fél évvel meghosszabbítják, és ha szükséges, ezt követően is havonta hatvanmilliárd euró értékben vesznek értékpapírokat. A bőséges likviditás biztosításának érdekében a lejáró kötvényekből származó bevételt újra befektetik, vagyis 2017 márciusa után is. A megvásárolható értékpapírok körébe bevonják a regionális önkormányzatok által kibocsátott kötvényeket. A Financial Times szerint ez a piac 377 milliárd eurót tesz ki, ebből 292 milliárdot a német szövetségi tartományok bocsátottak ki.
A piacon azonban arra is számítottak, hogy az EKB megemeli a havi eszközvásárlások hatvanmilliárd eurós összegét is. Elemzők most úgy látják, hogy az EKB túlzott várakozásokat gerjesztett, amikor legutóbbi ülésén a mennyiségi könnyítés bővítésének összes eszközét felsorolta a lehetséges további intézkedések sorában, illetve maga az elnök fogalmazott úgy két hete, hogy a jegybank mindent megtesz az infláció ütemének gyorsítására, az éppen két százalék alatti célhoz közelítésére.
Ebből a szempontból is érdekes a stáb friss előrejelzése. A szeptemberi prognózishoz képest lefelé módosították a fogyasztói árindexre vonatkozó kilátásokat. Most úgy vélik, hogy idén 0,1, jövőre 1,6, utána 1,7 százalékos iramban emelkedhetnek az árak, azaz jövőre és 2017-ben 0,1 százalékponttal lassabban, mint negyedéve remélték. Árnyalatnyit élénkül viszont a növekedés: idén 1,5, jövőre 1,7, 2017-ben 1,9 százalékkal bővülhet az eurózóna gazdasága. Mario Draghi azt mondta, azért tesznek újabb lépéseket, mert az eddigiek működtek. A mennyiségi lazítás hatékony, a hozamok, a hitelkamatok lejjebb ereszkedtek, így a háztartások és a vállalatok is könnyebben jutnak hitelhez.
Kissé visszafogja az USA-t az erős dollár
A gazdaságok teljesítménye miatt kerülnek eltérő pályára a kamatok az Egyesült Államokban és Európában, ezért erősödik a dollár, és fogja némileg vissza a növekedés ütemét, de a munkaerő-piaci helyzet javul, és az infláció középtávon megközelíti a kétszázalékos célt – mondta Janet Yellen jegybankelnök. A törvényhozási meghallgatáson kiemelte: ha túl sokáig maradna a kamat a jelenlegi szinten, annak növekvő kockázatai lennének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.