BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kissé lassult a kivitel dinamikája

A kivitel támogatta a gazdasági növekedést a harmadik negyedévben, elsősorban az autóexport dinamikus bővülésének köszönhetően. A Központi Statisztikai Hivatal részletes adatai szerint a behozatal 6,7 százalékkal nőtt, lényegében ugyanolyan gyorsan, mint az előző negyedévben, a kivitel bővülésének üteme viszont 8 százalékról 6,4-re lassult. Az exportot továbbra is a gépek és szállítóeszközök forgalma támogatta. Érdemben emelkedett a vegyipari termékek és a gyógyszerek kivitele is, de a harmadik negyedévben – részben bázishatás miatt – lassult a növekedési ütem.

A külkereskedelmi aktívum az év első kilenc hónapjában elérte a 6,2 milliárd eurót, amely 1,1 milliárddal több az egy évvel korábbinál, és minden bizonnyal rekordmértékű többlet alakul ki az idei évben: elemzők elképzelhetőnek tartják a 7,5-8 milliárd eurót is.

Az export továbbra is támogathatja a gazdasági növekedést, az import dinamikája pedig részben a lakossági fogyasztás élénkülésével magyarázható. A KSH ma adja ki a részletes GDP-adatokat, amelyekből kiderülhet, hogy miért lassult 2,3 százalékra a bővülés a második negyedévi 2,7 százalékról. A beérkezett adatok alapján felhasználási oldalról a beruházások 3,4 százalékos visszaesése húzhatta vissza a növekedést.

Termelési oldalról a kivitel lassabb növekedésével összefügg, hogy az ipar is veszített lendületéből. Az ipari termelés 5,8 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző három hónapban mért 6,2 százalék után. Egyelőre a kínai gazdaság lassulásának és a Volkswagen-botránynak sincs hatása a magyar gazdaságra, és úgy tűnik, hogy az év végén sem gyűrűznek be a negatív folyamatok. Ha viszont a schengeni rendszer tényleg megroppan, akkor viszont komoly baj lehet, hiszen exportunk nagy részét az EU-tagállamokkal bonyolítjuk.

Egyelőre azonban a feldolgozóipar nagyobb fokozatra kapcsolhatott az év végén a beszerzésimenedzser-index alapján – több mint egyéves csúcsra emelkedett –, és úgy tűnik, hogy megállt a gazdasági növekedés másfél évig tartó lassulása az év utolsó hónapjaiban.

Összeomlott az orosz kapcsolat

Nőtt a magyar kivitel Európa, Ázsia és Amerika felé is az év első kilenc hónapjában, de a részletes adatok alapján nagy visszaesés tapasztalható Oroszország irányába, ahová 30 százalékkal kevesebbet exportálunk. Az import ennél is drasztikusabban, 40 százalékkal csökkent, elsősorban az embargó miatt.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.