Az államháztartási deficit az idén 2,5 százalék alatt is lehet – mondta Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság és a Költségvetési Tanács elnöke a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének rendezvényén csütörtökön Budapesten. Kedvezőnek nevezte, hogy 2016-tól fokozatosan kisebb lesz az az összeg az államadósságból, amelyet évente meg kell újítani. Jelenleg ez az állomány évi 6000-7000 milliárd forint, jövő évtől azonban csökkenő trendet mutat majd – hangsúlyozta.
Szerinte Magyarország számára növekszik a fiskális mozgástér a bruttó államadósság csökkenésének és annak olcsóbbá váló finanszírozásának következtében, egyúttal a kamatkiadások egyre kisebb terhet jelentenek majd az államháztartásnak.
A KT elnöke kiemelte: az utóbbi években a magyar gazdaság külső sérülékenysége jelentős mértékben csökkent. Ezt a gazdaságpolitikai intézkedések, így a fegyelmezett költségvetés megvalósítása, a devizaadósság rendezése, azaz a lakossági devizahitelek forintosítása, emellett az EU-s források gyors felhasználása tette lehetővé. A folyamatot segítette a magánszektor alkalmazkodása is, vagyis a lakossági és vállalati hitelállományok leépítése, illetve a vállalkozások kedvező export-versenyképessége járult hozzá – magyarázta a tanács elnöke.
Mindennek következtében az utóbbi időszak nagy jelentőségű világpolitikai eseményei, például az orosz–ukrán válság vagy a görög adósságmentő folyamat utóhatásai érezhetően csak kisebb sokkokat okoztak a hazai gazdaságban – hangsúlyozta Kovács Árpád. Hozzátette: Magyarország számára a jövő évben várt felminősítés újabb lépés afelé, hogy az ország a pénzpiaci eredetű külső sokkokkal szembeni ellenálló képességét növelje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.