A legtöbb városvezető a jelenlegi helyzetben nem találja a helyét, hiszen minden feladatot elvitt az állam – mondta Mórahalom polgármestere, Nógrádi Zoltán. Kiemelte: „Kénytelenek leszünk önmagunkat kitalálni, újra kell intézményesíteni a településeket. Az a kisebb város, amely nem lesz elég merész e téren, az elveszíti a népességet az urbanizáció és az elvándorlás miatt.” Szerinte olyan új feladatok kellenek, amelyekkel megnyerhetik a népesség megtartásáért való küzdelmet. „Ha tudunk olyat produkálni, ami versenyképes a nagyvárosi léttel, akkor marad meg a magyar vidék. A fejlesztés terén nemcsak a beton, aszfalt, a tégla, hanem a virtuális rendszerek is megoldást jelenthetnek” – vélte. A kifelé történő kommunikáció fontosságáról elmondta: „Hírt kell adnunk magunkról a nagyvilágnak, mert kívülről nemcsak befektetők, hanem odatelepülő polgárok, turisták is érkezhetnek. Az okos megoldások ezekben is jó eszközök lehetnek.”
Babák Mihály, Szarvas polgármestere is azt emelte ki, hogy szeretnék megtartani a településen az embereket, a smart city megoldások révén pedig jól lehet alkalmazkodni a mai világhoz. Hozzátette, van érdeklődés helyben a közszolgáltatások iránt, a beruházásokhoz szükséges pénzügyi források előteremtése azonban jelentős probléma. Az egész folyamatot pedig igazi szakértők bevonása nélkül nem lehet megvalósítani, azokat viszont meg kell fizetni.
A konferencia „Új megoldások a gyártóktól” című panelbeszélgetésén Vass Gábor, a Microsoft Citynext vállalati és partnerkapcsolatok igazgatója kiemelte: a nagyvárosok, metropoliszok hihetetlen nagy, komplex okosrendszerekkel rendelkeznek, amelyek nemcsak feldolgozzák a beérkező adatokat, hanem prediktív képességgel is bírnak, vagyis előre jelzik, mi fog történni egy adott területen. Példaként említett olyan rendszereket, amelyek előre jelzik, hogy mikor és hol várható dugó az utakon, vagy mikor hibásodik meg egy lift egy óriási irodaházban.
Hozzátette, fontos, hogy a városoknál legyen egy helyzetfelmérés, milyen víziót szeretnének megvalósítani. Ebben igénybe vehetik a különböző cégek szolgáltatásait. Ezt követően megfogalmazhatják a szolgáltatóknak, hogy milyen területeken mire van igényük. „A piacon ugyanis jelentős tudásbázis áll rendelkezésre, amit fel lehet használni” – mondta. Jakab Roland, az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatója pedig arra hozott fel példákat, hogy egy város, ország informatikai, digitális érettsége milyen jelentős mértékben határozza meg a gazdasági teljesítményt.
EU-források önkormányzatoknak
Számos pályázati lehetőség nyílik meg az önkormányzatok számára a 2014–2020-as időszakban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében – mondta Madarász András, a GoodWill Consulting Kft. értékesítési igazgatója. A pályázatok közül például a középületek energetikai korszerűsítésére vonatkozó kiírások használhatók fel a smart city jegyében. Emellett a fenntartható közlekedésfejlesztésre is lesz kiírás, amelynek forrásai az elektromos közlekedés fejlesztésére is igénybe vehetők lesznek. Külön kiírás jelenik majd meg Zöld város kialakítása címmel is. Madarász kiemelte: az előző hétéves időszakhoz képest sokkal kevesebb pénz jut infrastrukturális fejlesztésekre, útépítésekre a 2014–2020-as időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.