A menekültáradattal leginkább sújtott európai uniós országok 700 millió eurót kaphatnak a következő három évben az Európai Bizottság javaslata szerint többletköltségeik enyhítésére. Mint megírtuk, az e célra most igénybe vehető katasztrófaalapból eddig főképp közel-keleti és afrikai országoknak adtak pénzt az uniós országok, most azonban már a tagok is segítségre szorulnak.
Tavaly több mint egymillió menekült érkezett az EU-ba, jelenleg tízezrek vannak Görögországban azok közül, akik a tengeren keresztül jutottak be a schengeni térségbe. Idén 300 millió, jövőre és azt követően pedig 200-200 millió euró forrás áll rendelkezésre az alapból, ennek jó részét Görögország fogja megkapni. A bizottság ugyanakkor kiemelte: a pénzügyi segítség ellenére a menekültválságot helyben, vagyis a konfliktuszónák területén (Szíriában, Irakban és Afganisztánban) kell megoldani, hogy ne is vágjanak neki az útnak az emberek.
Athén eddig is részesült EU-forrásokból és más programokból határai megvédéshez – emlékeztet a Reuters –, a mostani támogatások azonban széles körben használhatók. Elkölthetik a menekülttáborokra, élelmiszerre, gyógyszerre, ivóvízre vagy más alapvető szolgáltatásokra is. „A támogatás azonnal rendelkezésre áll” – mondta Christos Stylianides, a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztos az Európai Bizottság ülése után. A brüsszeli javaslatot még el kell fogadnia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is.
A tagországok felveszik a harcot a humanitárius válsággal – hangsúlyozta Christos Stylianides. A menekültek folyamatosan jönnek, a jelenlegi erőfeszítések nem elegendőek. Idén már több mint 113 ezren érkeztek a kontinensre. „Gyorsan és határozottan kell reagálni az unió határain belül jelentkező humanitárius igényekre” – szögezte le a biztos. Kiemelte, hogy jelenleg Görögországnak van a legnagyobb szüksége a gyorssegélyre. „Varázsszer nincs, most arra van szükség, hogy az Európai Unió és a tagállamok együtt dolgozzanak, és erősítsék egymás fellépését. Ilyen módon tud csak egységes választ adni az unió a kibontakozó humanitárius válságra.”
Zajlik a kiutasítás
Görögországban 308 illegális bevándorlót, főként marokkói, algériai és tunéziai állampolgárokat vontak kiutasítási eljárás alá – erősítette meg a bizottság. Az Európai Unió fokozott erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy azok, akik Európában nem jogosultak nemzetközi védelemre, késedelem nélkül jussanak vissza származási országukba vagy a tranzitországokba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.