BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Düböröghet a gazdaság

Gyorsabb GDP-növekedést és alacsonyabb inflációt vár az MNB, mint eddig. A gazdaság bővülését az otthonteremtési program és a fogyasztás is támogatja.

Egy elemző se vár olyan gyors gazdasági növekedést az idei évre, mint a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank inflációs jelentése szerint 2016-ban 2,8 százalékkal nőhet a gazdaság a tavalyi 2,9 után, ám a legtöbb közgazdász 2,2–2,4 százalékos GDP-növekedést vár. Az MNB ezzel felemelte idei 2,5 százalékos prognózisát, várakozása szerint az otthonteremtési programok mellett az is segíthet, hogy az EU-források lehívása valószínűleg nem esik vissza olyan nagy mértékben, mint eddig gondolták. A jegybank az új prognózissal még távolabb került a piaci konszenzustól, miközben eddigi előrejelzése is kissé optimistának látszott.

Gábriel Péter, az MNB igazgatója kiemelte: az év elején ugyan lassulhat a GDP-növekedés, de a második fél év ismét gyorsulást hoz. Egyre nagyobb szerepet játszik a lakossági fogyasztás, jövőre pedig már a beruházások is érdemben támogatják a bővülést – mondta Gábriel, aki hasonlóan vélekedett az iparról és a szolgáltatásokról is.

Az MNB várakozása szerint kiegyensúlyozott maradhat a növekedés. Folyamatosan erősödő foglalkoztatási és bérnövekedési ütemmel számolnak, emellett az alacsony infláció is támogatja a fogyasztást. A jegybank már csak 0,3 százalékos áremelkedési ütemet vár – korábban 1,7-et prognosztizáltak –, egyebek között emiatt lazítanak a monetáris politikán is.

Gábriel szerint a lakosság bátrabban költhet, vagyis a korábbi elhalasztott fogyasztás részben megvalósulhat. „A beruházási és a fogyasztási ráta is emelkedhet, részben az otthonteremtési programoknak köszönhetően” – fejtette ki, hangsúlyozva, hogy az új építésű lakások számának megduplázódására számítanak. Az idén felépülő 13 ezer új lakás háromnegyedéhez felvehetik a három gyermek után járó 10 millió forintos támogatást, ettől jelentősen elmarad a két és egy gyermek utáni igénybevételek száma.

A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) 2016-ban 110-115 milliárd forint költségvetési támogatást jelent, ami jövőre 150-160 milliárd forintra nő. A lakásépítések gazdaságélénkítő következményeit is figyelembe véve azonban ennél érdemben alacsonyabb lehet a költségvetési egyenlegre gyakorolt teljes hatás.

Az MNB szerint a tavalyi 2 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány után idén 1,8, jövőre pedig 1,7 százalékos deficit várható (vagyis az alapfolyamatokból egyelőre nem következik, hogy a nullás költségvetés közel lenne).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.