Kínában növekszik az államadósság, csökkennek a jegybanki tartalékok, és sok a bizonytalanság akörül, hogy a vezetés képes-e végrehajtani a gazdasági reformokat – fő vonalakban ezekkel indokolta a Moody’s Investors Service, hogy stabilról negatívra rontotta a kínai államadósság besorolásának kilátását. A lépés azt vetíti előre, hogy ha a helyzet nem javul, akkor másfél-két éven belül a mai Aa3-nál rosszabb osztályzatot kaphat a hosszú lejáratú szuverén kínai adósság; az osztályzat mostani megtartását azzal indokolta a hitelminősítő, hogy a kínai tartalékok még mindig elég időt adnak a vezetésnek a reformokra, a gazdasági egyensúlyhiány fokozatos helyreállítására.
A vezetés feladatainak hangsúlyozását különösen aktuálissá teszi, hogy a hét végén ülésezik a Kínai Népi Kongresszus, amelynek el kell fogadnia az ország 13. ötéves tervét. A piac innen fogja megtudni, Peking milyen növekedési rátával számol a következő öt évben, ami meghatározza majd azt is, hogy milyen reformok, illetve élénkítő intézkedések várhatók. A Moody’s a mostani lépéséhez fűzött indoklásában kiemelte: hiteles és hatékony reformok nélkül a kínai GDP növekedése érezhetően lelassulhat, mivel az adósságok meggátolják a beruházásokat, miközben egyre kedvezőtlenebbül alakulnak a demográfiai folyamatok. Az államadósság akár a jelenleg vártnál is sokkal gyorsabban emelkedhet. A Moody’s számításai szerint a kínai GDP-arányos adósság tavaly év végén 40,6 százalék volt – ez alacsonyabb volna az IMF adataiban szereplő, rekordszintet jelentő 2014-es 41,6 százaléknál –, jövőre azonban már elérheti a 43 százalékot is. Mindemellett Kína ezzel elég jól áll a nagy feltörekvők között: Brazíliában és Indiában is 66 százalék fölött volt az adósságráta 2014 végén. Aggasztóbb lehet a helyzet a kínai vállalatoknál – mutatott rá a Reuters –, amelyeknek az összesített adóssága a Standard & Poor’s becslése szerint 2014 végén már a GDP 160 százalékára rúgott, ez az egyesült államokbeli arány duplája. A Moody’s szakértői Kína pénzügyi erejének hanyatlására számítanak, miután az elmúlt másfél évben már 762 milliárd dollárral csökkentek a devizatartalékok. Igaz, nagyon magas szintről: idén januárban így is 3200 milliárd dolláron ült Kína.
Kockázatos a hitelezés élénkítése
Negatív fejleménynek tekinti a Fitch Ratings besorolási szempontból, hogy a kínai jegybank a héten újabb 50 bázisponttal csökkentette a nagy bankok kötelező tartalékrátáját a hitelezés élénkítésének céljából. A hitelezés januárban már enélkül is rekordmértékben nőtt – emlékeztetett a Fitch közleménye –, így növekszik annak valószínűsége, hogy a kínai vezetés hitelvezérelt irányba tolja el a növekedési politikát, miközben már így is elég magas a gazdaságban a tőkeáttételi arány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.