Az erősödő külső kockázatok és a pénzügyi piacok megnövekedett volatilitása közepette sürgető, hogy megerősítsük gazdaságaink fundamentumait – jelentette ki Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke a legfrissebb uniós országjelentések kapcsán, hozzátéve: számos területen már zajlanak reformok, de az erőfeszítések egyenetlenek. (A mentőakció hatálya alatt levő Görögországról és Ciprusról nem készült jelentés, az Írországról szólót pedig később hozzák nyilvánosságra a parlamenti választás miatt.) A konkrét országokról szólva sokkal kevésbé udvariaskodott a bizottság. Spanyolországban két hónappal a választások után sincs kormány – emelték ki –, ezért nem tettek lépéseket a munkaerőpiacon (a munkanélküliségi ráta 20 százalék fölött van). Az államadósság még mindig magas, ugyanúgy, mint a magánadósságok, bár azok legalább már csökkennek.
Az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága, Olaszország olyan strukturális gyengeségekkel küzd a jelentés szerint, amelyek visszafogják növekedési kapacitását, illetve hogy rugalmasan reagáljon a sokkokra. Az olasz fejlemények ráadásul átgyűrűzhetnek más tagállamokra.
A második legnagyobb gazdaságról, a franciáról, még rosszabb véleménnyel van a bizottság. A fellendülés gyenge marad, a potenciális növekedés hanyatlása és az alacsony infláció által meghatározott gazdasági környezet megnehezíti az államadósság csökkentését. A bérek visszafogása nem elég a versenyképesség visszaszerzésére, a termelékenység növekedése lassul.
Az osztályelső Németországgal is vannak bajok. A folyó fizetési mérleg óriási többlete káros az eurótérség teljesítményére, az országra ráférne a növekedési potenciál erősítése. A bizottság ismételten sürgette Berlint, hogy kezdjen nagy állami beruházásokba.
Következnek a konvergenciaprogramok
Az EU-országoknak áprilisban kell bemutatniuk reform-, illetve konvergenciaprogramjukat a bizottságnak, amely ezt követően újabb javaslatokat terjeszthet elő. A testület még ez előtt dönt a részletes vizsgálatnak alávetett tagállamok besorolásáról. A makrogazdasági egyensúly kategóriáinak számát a korábbi hatról négyre csökkentették, ezek: nem áll fenn egyensúlyhiány; egyensúlyhiány; túlzott egyensúlyhiány; valamint túlzott egyensúlyhiány korrekciós intézkedéssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.