Az új, immár a 18. Oroszország ellen irányuló szankciós csomag egyik kulcseleme az orosz kőolajexport letörése, mégpedig az árplafon lejjebb engedésével. Kínában a gazdasági minisztérium tiltakozik, és a kétoldalú, az EU és Kína közötti kapcsolatrendszer alakulása szempontjából rossznak tartja, hogy Ukrajna vélt érdekei miatt az európai szankciók immár kínai vállalatokat is céloznak.
Moszkvában higgadtan reagáltak, Peszkov elnöki szóvivő szerint Oroszország „bizonyos védettséget szerzett” már a szankciók ellen és fel van készülve a hasonló csapásokra. Ukrajna és Oroszország képviselői a napokban megtartják a kétoldalú béketárgyalások harmadik fordulóját. Eddig a háborúban elesett katonák földi maradványai és a hadifoglyok kicserélése jelentette az első két tárgyalási fordulóban elért eredményeket. Kijev szerint Moszkva a jelenlegi helyzetben nem akar a békéről megegyezni. Az ezt a nézetet osztó politikai elemzők szerint
Oroszország csapatai nyerő helyzetben vannak és Putyin addig nem akar Zelenszkijjel találkozni, amíg el nem éri Ukrajnával kapcsolatos politikai-katonai-gazdasági céljait.
Paradox helyzet alakult ki a Nyugat Ukrajna-támogató politikájában: az amerikaiak simán hátradobták a sorban Svájcot, amely öt komplett Patriot (MIM-104F PAC-3 MSE) lég- és rakétavédelmi rendszert rendelt az USA-tól. A washingtoni indok: Ukrajna kapja a darabonként 4,2 millió dollárba kerülő „svájci” Patriot rakétákat, mert neki nagyobb szüksége van rájuk.
Nem ismeretes, hogy az ukránok megkapják-e a rakétákhoz tartozó indító-, radar-, távközlési berendezéseket, azaz a komplett Patriot rendszert. Megjegyzendő, hogy az ukránok ezúttal a Lockheed Martin által gyártott Patriot rakéták legmodernebb verzióját kapják meg, amelynek
már nincs is robbanófeje, hanem olyan pontosan irányítják, hogy az ellenséges rakétába csapódik és az ütközés energiája pusztítja el a támadófegyvert.
Ukrán katonai források szerint akár fél éven belül is megérkezhet a Patriotok első szállítmánya.
Hogy Svájc hátrébb kerül a megrendelők listáján: az érv kevéssé vitatható, de Moszkvában vélhetően nem népszerű. Még kevésbé az, hogy minden Patriot rendeléssel – jöjjön az bárhonnan de a végcél Ukrajna lenne, az amerikai kormány bevételei gyarapodnak, Európa pedig tovább szegényedik. Trump elnök új feltételrendszere szerint
minden egyes (amerikai gyártmányú) fegyverért, ami Ukrajnába megy ezentúl ki kell fizetni a teljes vételárat.
Az első számú adósok az EU és NATO közös tagok, miután az EU átvette Washingtontól az ukrajnai háború első számú finanszírozójának a szerepét.
Kijevben érzik a Nyugat egységét feszegető feszültséget, amit az orosz csapatok lassú, de állandó nyomulása is erősít. Donald Trump immáron sokadszorra biztatja Zelenszkij ukrán elnököt, indítsa meg a támadást Oroszország ellen. Zelenszkij időhúzással is próbálkozik. Leváltja a kormányt, a kinevezett új miniszterelnök – Julija Szviridenko – közgazdász.
A régi kormányfő, Gyenyisz Smihal átveszi a védelmi miniszteri posztot, Rusztem Umerov volt védelmi miniszter – akinek nem hivatalosan beígérték a washingtoni nagyköveti állást – a sokkal kevésbé vonzó Ukrán Biztonsági Tanács (RMBO) titkári posztjára kerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.