BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Udvarolnak Trumpnak a gyógyszercégek: az AstraZeneca tízmilliárdokat érő beruházást jelentett be

Az AstraZeneca 50 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban 2030-ig, új gyártóüzemeket és kutatóközpontokat építve országszerte. A gyógyszergyártó célja, hogy megerősítse jelenlétét a világ legnagyobb gyógyszerpiacán, miközben Trump kormánya egyre nagyobb nyomást gyakorol a hazai termelésre. A beruházás több tízezer új munkahelyet is teremthet, és kulcsszerepet játszik az AstraZeneca jövőbeni gyógyszereinek előállításában.

Az AstraZeneca bejelentette: 2030-ig 50 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban gyártási és kutatás-fejlesztési kapacitásainak bővítésére. A lépés közvetlen válasz Donald Trump elnök importtarifa-politikájára, amely arra ösztönzi a gyógyszercégeket, hogy termelésüket az Egyesült Államokba helyezzék át.

Trump nyomására lép az AstraZeneca: 50 milliárdos beruházás jön az Amerikában
Trump nyomására lép az AstraZeneca: 50 milliárdos beruházás jön az Amerikában / Fotó: NurPhoto via AFP

A beruházás keretében egy új gyógyszergyár épül Virginiában, valamint fejlesztések indulnak Marylandben, Massachusettsben, Kaliforniában, Indianában és Texasban is, főként sejtterápiás gyártás és kutatás terén. Emellett az angol–svéd vállalat modernizálja amerikai klinikai próbahálózatát és folytatja új gyógyszerekbe történő befektetéseit.

Az AstraZeneca célja, hogy 2030-ra elérje a 80 milliárd dolláros éves bevételt, amelynek fele az Egyesült Államokból származna.

Az Egyesült Államok már 2024-ben is az árbevétel több mint 40 százalékát adta, és továbbra is a világ legnagyobb, 635 milliárd dolláros gyógyszerpiacának számít – írja a Reuters.

Trump visszatérése óta ismételten szorgalmazza, hogy az Amerikában értékesített gyógyszereket az országban állítsák elő, és ne importálják őket külföldről. Emellett szeretné, ha az amerikai gyógyszerárak közelítenének más országok árszintjéhez. Pascal Soriot vezérigazgató Washingtonban jelentette be a beruházást, kiemelve: az Egyesült Államok nem viselheti egyedül a globális kutatás-fejlesztés költségeit. Szerinte más országoknak is nagyobb mértékben kellene hozzájárulniuk a gyógyszerfejlesztéshez, például magasabb árakkal.

A Trump-adminisztráció jelenleg vizsgálja a gyógyszerimportot, amely megalapozhatja az új vámtarifák bevezetését. Az amerikai kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick szerint „évtizedeken át az Egyesült Államok függött a külföldi gyógyszerellátástól”, és ezt a struktúrát most meg akarják változtatni. Az AstraZeneca 50 milliárd dolláros vállalása megfelel a Roche áprilisi bejelentésének, és illeszkedik az iparági trendbe, amelyben olyan cégek is bejelentettek új amerikai beruházásokat, mint az Eli Lilly, a Johnson & Johnson, a Novartis vagy a Sanofi.

A virginiai üzem – amely az AstraZeneca eddigi legnagyobb gyártási beruházása – kulcsszerepet játszik majd a cég új, kísérleti elhízás elleni készítményeinek, 

illetve koleszterincsökkentő gyógyszereinek alapanyaggyártásában. A vállalat szerint a fejlesztés tízezres nagyságrendű új munkahelyet teremthet, bár pontos adatokat egyelőre nem közöltek.

Az AstraZeneca jelenleg körülbelül 18 ezer embert foglalkoztat az Egyesült Államokban, globális létszáma pedig eléri a 90 ezret. Az új bejelentés azután érkezett, hogy a cég januárban visszavonta egy 450 millió fontos angliai vakcinagyár tervét a kormányzati támogatás csökkentése miatt. Emellett nemrég arról is szóltak hírek, hogy a vállalat fontolgatja részvénykibocsátása áthelyezését Londonból az Egyesült Államokba – ezt azonban nem kommentálták. A mostani lépés egyértelmű jelzés: a globális gyógyszergyártók egyre komolyabban veszik az amerikai politika változásait – és nem kívánnak kimaradni a „hazai gyártás” új korszakából.

Mellrák: még hat hónap életet adott az AstraZeneca új gyógyszere

Az AstraZeneca új mellrák elleni gyógyszere, a Camizestrant jelentősen lelassította a betegség előrehaladását: a klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek esetében átlagosan 16 hónapig sikerült megállítani a rák terjedését, szemben a jelenlegi kezelésekkel elért 9,2 hónappal. Ez közel fél évnyi előnyt jelent a páciensek számára – nemcsak élettartamban, hanem életminőségben is.

A Camizestrant egy új típusú hormonterápia, amely megakadályozza az ösztrogén kötődését a rákos sejtekhez. Az AstraZeneca célja, hogy az eredmények alapján új kezelési stratégiát dolgozzanak ki egyes emlőrákos betegek számára. A gyógyszert jól tolerálták a páciensek: kevesebb mint 1,5 százalékuk hagyta abba a kezelést mellékhatások miatt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.