BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól sáfárkodtak a norvégok

A világ legnagyobb szuverén alapja, a Norvég Állami Vagyonalap (GPF) tavaly 2,7 százalékos átlagos hozamot ért el befektetésein, ezzel az olaj utáni időkre szánt „aranytartalék” nagysága elérte a 830 milliárd dollárt – jelentették be tegnap Oslóban. A heves devizapiaci mozgásokat, a nullás kamatkörnyezetet és legfőképpen az energiaárak mélyrepülését tekintve megsüvegelendő az eredmény, dacára annak, hogy ez a legutóbbi fél évtized legalacsonyabb hozama. A norvég állami olajjövedelmekből táplálkozó, 1990-ben létrehozott alap eddigi átlagos – inflációval korrigált – éves hozama 3,7 százalék volt. A GPF-nek világszerte több mint 9 ezer vállalatban van érdekeltsége, és 67 ország piacán forgatja a vagyonát. A norvégok birtokában van a világtőzsdén szereplő összes vállalati pakett 1,3 százaléka. A szigorú befektetési elveikhez következetesen ragaszkodó norvégok pénzük 61,2 százalékát tartották tavaly részvényben, 35,7 százalékot képviseltek az állampapírok, a maradék 3,1 százalék ingatlanokban fekszik. Az egymás közötti arányokat folyamatosan változtatják, 2011 előtt például tiltott volt az ingatlanvásárlás, így az alap mentesült a 2008-as gazdasági válság ingatlanpiacot megrogyasztó hatásaitól. Most viszont más a helyzet: az ingatlanok hozták a legtöbbet – 10 százalékot – a konyhára, ezért Yngve Slyngstad, a portfóliót a Norges Bank kebelén belül menedzselő vagyonkezelő vezérigazgatója 5 százalékosra szeretné növelni az ingatlanok részarányát. Az ingatlanok háromnegyed része saját tulajdonuk, a többi ingatlanalapokban termeli a hasznot a norvégok számára. A skandinávok a legtöbb – minőségi – ingatlanukat New Yorkban és Londonban, valamint Párizsban és Bostonban vásárolták meg, de most Tokiót és Szingapúrt is felfedezik maguknak – írja a Bloomberg.

A nagy kérdés persze, hogy lesz-e miből vásárolni. Slyngstad optimista, szerinte az alap vagyona a következő években az olajjövedelmek alakulásától függően egy szűk 100 milliárd dolláros sávon belüli fog ingadozni, remélhetően felfelé – jelezte. A vagyonelemek átcsoportosításával is tudnak forrásokat felszabadítani e célra. A lényeg: a 2020-ra szóló tervüket tartják, akkorra 18 százalékkal, 980 milliárd dollárra kell gyarapítaniuk az alap vagyonát.

Az mindenesetre jó hír a norvég vagyonalap számára, hogy az uniós tagság fenntartásáról szóló júniusi brit népszavazás nem jelent komolyan értelmezhető kockázati tényezőt a szemükben. Yngve Slyngstad, a Reutersnek kifejtette, hogy továbbra is jelentős befektetők maradnak a brit eszközök piacán, sőt a referendum kimenetelétől függetlenül még növelik is jelenlétüket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.