BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemaradva a régiótól

Románia, Lengyelország és Szlovákia gazdasága is jobb helyzetben van, mint Magyarországé. Ennek egyik oka, hogy nálunk nem könnyű a vállalatok élete, miután különadók nehezítik a cégek működését.

Bár az elmúlt években a gyorsabb bővülést produkáló régiós országok közé tartoztunk, a gazdaság hosszú távú növekedési képességét megragadó mutató alapján nincs okunk az örömre. Magyarország potenciális növekedése ugyanis elmarad a régiós versenytársakétól, egy felzárkózó gazdasághoz képest különösen rossz a teljesítményünk. (Az országok adott évi GDP-növekedését persze nagyban meghatározhatja egy jó vagy rossz mezőgazdasági teljesítmény vagy az, hogy éppen mennyi EU-forrást sikerült lehívni.)

A magyar gazdaság növekedési képessége ugyan folyamatosan javul, de az Európai Bizottság legutóbbi országjelentése szerint még mindig egy teljes százalékponttal elmarad a válság előtti, már akkor is viszonylag alacsony szinttől. A

2 százalékos rátánkra nem lehetünk büszkék, és a következő években sem várható érdemi javulás. Románia, Lengyelország és Szlovákia is sokkal jobban teljesít, 3 százalék körüli növekedési képességgel, Csehország ugyan nem áll ilyen jól, de már jóval közelebb van a technológiai élvonalhoz, vagyis fejlettebb. Kétségtelen, a csehek potenciális növekedése is a válság előtti szint alatt maradt, az viszont sokat segít, hogy nemcsak az állami, hanem a magánberuházások is bővülnek az országban.

Lengyelország annak ellenére magasabb növekedést produkálhat, hogy a demográfiai trend kedvezőtlen: a 15 és 64 év közötti népesség évente közel egy százalékponttal is csökkenhet, ezért növelni kellene a munkapiaci részvételt.

Romániában a költségvetési stimulus támogathatja a potenciális kibocsátás növekedését a következő években. Az áfa csökkentése az alacsony inflációval és a növekvő bérekkel párosulva erőteljesen emelheti a belföldi keresletet. A lépéseket azonban a kínálati oldalnak is követnie kellene, ez a legfontosabb ahhoz, hogy fenntartható maradjon a növekedés. Az erősödő kivándorlás – különösen a magasabban képzetteknél – párosulva az egyre több nyugdíjassal, nem könnyíti meg a gazdaság versenyképessé tételét. Romániát is ostorozza a bizottság azért, mert keveset költ kutatás-fejlesztésre, és az üzleti környezet sem túl kedvező. Magyarországon elsősorban ez utóbbival, az üzleti szférát érintő bizonytalansággal függ össze a növekedési lehetőségeink gyengesége: a termelékenység alacsony szintje a pénzügyi közvetítésben felmerülő problémákhoz, valamint a gyenge innovációhoz kapcsolódik. A bizottság azt is megjegyezte, hogy az adópolitika és az adóigazgatás közelmúltbeli jelentős korszerűsítése ellenére továbbra is alkalmaznak ágazati különadókat, ami akadályozhatja a beruházásokat.

A munka potenciális növekedéshez való hozzájárulása ugyanakkor némileg javult. Az aktivitási ráta emelkedésével a munkatényező a népesség elöregedése ellenére pozitívan járul hozzá a potenciális növekedési rátához. Ez a strukturális reformokkal – a nyugdíjkorhatár emelésével, az álláskeresési járadékra és a rokkantsági nyugdíjra való jogosultak körének szűkítésével – függ össze. Az üzleti környezet helyreállítása és az oktatási reformok szükségessége mellett megemlítik, hogy a hazai kkv-k globális értékláncba integrálása kulcsfontosságú előrelépés lehetne.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.