Nagy káoszt hozott a választás Szlovákiában
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságMinimum bizonytalan időszak elé néz Szlovákia a szombati parlamenti választások után. Az eddigi kormányfő, Robert Fico pártja, a Smer csupán 28,65 százalékot szerzett – négy éve ennél 15 százalékponttal többet ért el, és most is 30–32 százalék körüli eredményt jeleztek a közvélemény-kutatások. Még nagyobb gond lehet azonban az, hogy a rajta kívül parlamentbe jutott hét pártból is legalább kettőt be kellene venni egy esetleges koalícióba ahhoz, hogy a Smer kormányt tudjon alakítani, ráadásul a bejutók között több olyan is van, amelyik aligha férne meg egymással, illetve olyan, amelyik előre közölte, hogy nem áll össze Ficóval. A második helyezett, a 11,5 százalékot szerző Szabadság és Szolidaritás nevű mozgalom mellé a liberális jelzőt teszik az elemzők – de gazdasági programjáról keveset tudni –, a harmadik helyezett, mint neve is elárulja (Egyszerű Emberek és Független Személyiségek) igazi protestpárt. Utánuk két jobboldali párt jön 8 százalék körüli aránnyal, az ismert Slota-féle Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a tőle is jobbra álló Mi Szlovákiánk (utóbbi a nemzetiszocialista irányítású első szlovák köztársaságot tekinti mintaképnek).
A választás előtt egy harmadik nagyszabású szociális csomagot beígérő Fico a szavazás után nem sokkal elismerte, hogy nem lesz könnyű elkerülni egy előrehozott választás valószínűségét, de a Smernek mint győztes pártnak meg kell próbálnia kormányt alakítani. Az eddigi miniszterelnök az Európai Unión belül a menekültválság közös kezelésének heves ellenzői közé tartozik, korábban pedig az ellen tiltakozott, hogy az eurózóna tagjaként Szlovákiának is ki kellett vennie a részét a Görögországnak szóló mentőakciókból.
Elvben az is elképzelhető, hogy a Smer kihagyásával próbál a parlamenti pártok egy része nagykoalícióra lépni – hasonlóval már megpróbálkoztak 2010-ben, de Iveta Radicová kormánya másfél év után megbukott, és visszajött Fico. A helyzetet bonyolítja, hogy júliustól Szlovákia veszi át az EU soros elnöki tisztét, és jó lenne, ha addigra lenne kormánya az országnak.


