Jó másfél éve, 2014 júniusa óta a legmagasabb szintre emelkedett februárban az infláció Kínában: a 2,3 százalékos év/éves ráta nemcsak a januári 1,8 százaléknál lett jóval magasabb, hanem a várt 1,9 százaléknál is. Az emelkedést elsősorban az élelmiszerárak 7,3 százalékos megugrása magyarázza, ami mögött a kínai holdújév nyolcnapos ünnepségsorozatát megelőző vásárlások is állnak (a kínai inflációs kosárban nagy súllyal szerepelnek az élelmiszerek). A nem az élelmiszerek körébe tartozó termékek csak 1 százalékkal drágultak, ez 0,2 százalékponttal kevesebb a januárinál. A kínai kormány az idén 3 százalék körüli inflációt vár – jelezték a múlt hét végén, az ötéves tervről döntő országos népi gyűlés megnyitásakor. 2015-re is ennyi volt a hivatalos prognózis, a tényadat 1,5 százalék lett.
A termelői árak februárban 4,9 százalékkal estek vissza a januári 5,3 százalék után – ezzel már négy éve tart a csökkenés megszakítás nélkül –, a legnagyobb visszahúzó erőt a bányászati termékek és a nyersanyagok jelentették. Ennek alapján, illetve a holdújév egyszeri hatása miatt elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban ismét mérséklődhet az infláció üteme, bár az ingatlanpiacon, főleg a bérleti díjakban jöhet némi áremelkedés a nagyvárosokban. A jegybank számára az infláció ilyen mértékű erősödése még nem jelenti azt, hogy fel kell hagynia a gazdaságösztönzést szolgáló monetáris lazítással – vélik elemzők –, de e tekintetben a következő hónapok adatai jobb eligazítást adhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.