Nagyot ugrott a kínai infláció
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Jó másfél éve, 2014 júniusa óta a legmagasabb szintre emelkedett februárban az infláció Kínában: a 2,3 százalékos év/éves ráta nemcsak a januári 1,8 százaléknál lett jóval magasabb, hanem a várt 1,9 százaléknál is. Az emelkedést elsősorban az élelmiszerárak 7,3 százalékos megugrása magyarázza, ami mögött a kínai holdújév nyolcnapos ünnepségsorozatát megelőző vásárlások is állnak (a kínai inflációs kosárban nagy súllyal szerepelnek az élelmiszerek). A nem az élelmiszerek körébe tartozó termékek csak 1 százalékkal drágultak, ez 0,2 százalékponttal kevesebb a januárinál. A kínai kormány az idén 3 százalék körüli inflációt vár – jelezték a múlt hét végén, az ötéves tervről döntő országos népi gyűlés megnyitásakor. 2015-re is ennyi volt a hivatalos prognózis, a tényadat 1,5 százalék lett.
A termelői árak februárban 4,9 százalékkal estek vissza a januári 5,3 százalék után – ezzel már négy éve tart a csökkenés megszakítás nélkül –, a legnagyobb visszahúzó erőt a bányászati termékek és a nyersanyagok jelentették. Ennek alapján, illetve a holdújév egyszeri hatása miatt elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban ismét mérséklődhet az infláció üteme, bár az ingatlanpiacon, főleg a bérleti díjakban jöhet némi áremelkedés a nagyvárosokban. A jegybank számára az infláció ilyen mértékű erősödése még nem jelenti azt, hogy fel kell hagynia a gazdaságösztönzést szolgáló monetáris lazítással – vélik elemzők –, de e tekintetben a következő hónapok adatai jobb eligazítást adhatnak.


