Az elmúlt 12 évben megháromszorozódott Kínában a gyáripari dolgozók fizetése. A 2005-ös átlagos órabér 1,2 dollár volt, míg tavaly már 3,6 dollár. Ugyanebben az időszakban Brazíliában például 2,9-ről 2,7 dollárra esett a szektorban az órabér, Mexikóban 2,2-ről 2,1-re, Dél-Afrikában pedig 4,3-ről 3,6 dollárra – írta a Financial Times a Euromonitor International elemzésére hivatkozva. A kínai munkaerőpiac egészét tekintve az órabérek a 2005-ös 1,5 dollárról 3,3 dollárra emelkedtek 2016-ra, és lassan elérik a perifériás eurózóna-tagállamok bérszintjének 70 százalékát. Chilét leszámítva pedig az összes nagyobb latin-amerikai gazdaságot felülmúlják.
Az olcsó munkaerő miatt évtizedek óta tömegével érkeztek multinacionális vállalatok Kínába, ami gazdasági növekedést és béremelkedést eredményezett. Ennek következtében mára sok cég a termelésének kihelyezését tervezi például Srí Lankára, ahol az átlagos órabér mindössze 0,5 dollár.
A bérfelzárkózás egy másik következménye, hogy egyre több, Kínában tevékenykedő cég robotokkal pótolja a munkaerőt, ezért Kínának hamarosan a növekvő strukturális munkanélküliséggel kell majd szembenéznie – figyelmeztetnek a szakértők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.