Nem örültek a befektetők a Mol 2016-os negyedik negyedévi gyorsjelentésének, és már nyitás után látványosan szórni kezdték a részvényeket, az árfolyam csaknem 3 százalékkal zuhant 20 220 forintig, estére már 4,3 százalékra hízott a veszteség. Az elemzői konszenzus ugyanis jó eredményt várt a hazai olajtársaságtól, a cégnek azonban sikerült meglepetést okoznia: szinte minden eredménysoron rosszabb adatokat közölt a vártnál, sőt saját célkitűzéseit is sikerült alulmúlnia. A piacot az sem nyugtatta meg, hogy a gyenge teljesítményt a downstream üzletágban elszámolt egyszeri tételek, kiadások okozták.
A tavalyi utolsó negyedévben a Mol 139,6 milliárd forint CCS (újrabeszerzési árakkal becsült)
EBITDA-eredményt ért el, ami 7,1 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, és 7,7 százalékkal maradt el az elemzői konszenzustól. A legnagyobb csalódást talán a nettó profitadat okozhatta a piacnak, hiszen a negyedév során megtermelt 43,5 milliárd forint majdnem 19 százalékkal kevesebb, mint amire az elemzők számítottak, még akkor is, ha ezen a soron tavaly még tetemes veszteség keletkezett. A menedzsment magyarázata szerint a vegyipari szegmensben nem tervezett termeléskiesés történt, ráadásul megnövekedhettek a karbantartási és leállítási munkálatokhoz kapcsolódó költségelemek is.
A tavalyi év egészét tekintve a társaság 605,4 milliárd forintot (2,15 milliárd dollár) ért el a CCS EBITDA soron, szemben az egy évvel korábbi 687 milliárd forinttal. A társaság menedzsmentje ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy sikerült túlteljesíteni a 2016 elején kitűzött
2 milliárd dolláros célt, a piac azonban kudarcként értékelte az adatot, hiszen az év folyamán felülvizsgált vezetői várakozás már 2,2 milliárdról szólt, amit nem sikerült elérni. Az egy évvel korábbi veszteséget azonban sikerült megfordítani, és a nettó eredmény, egészen pontosan az anyavállalati részvényesek részesedése a nettó eredményből a 2015-ös 261 milliárdos mínusz után 263,5 milliárd forint plusz lett 2016-ban.
Nem egy csillogó gyorsjelentés, de szó sincs katasztrófáról – mondta lapunknak Sándor Dávid, a KBC Equitas vezető elemzője, aki szerint a vegyiparban és a finomításban is voltak egyszeri költségtételek, vagyis van esély arra, hogy a korábbi negyedévekben látott alacsonyabb költségszámokhoz visszatérjen a vállalat. A marzsok eróziója azonban folytatódhat, ami továbbra is nyomás alatt tarthatja a szegmens eredménytermelését az előttünk álló negyedévekben. A vegyipari marzs már a negyedik negyedévben sokat csökkent, de a menedzsment által jelzett középtávú sávnak még így is a felső szélénél járunk, miközben a finomítói marzsok szokatlanul erősek voltak a negyedik negyedévben. Ezeket a kedvezőtlen külső folyamatokat egyelőre a kiskereskedelmi szegmens egyébként jó számai sem tudják majd ellensúlyozni – véli az elemző. A negatív árfolyam-reakció annak is köszönhető, hogy a piac kicsit többet remélt a társaságtól, ráadásul a menedzsment előrejelzése is konzervatívabb a vártnál. A vezetőség az idei évre is 2 milliárd dollár EBITDA-t céloz, ez stabil és magas szint, ám az elemzői konszenzus 2,2 milliárdról szól. Nagy meglepetés nincs ahhoz képest, amit korábban is lehetett tudni a cég kilátásairól: a downstream szegmensben az eredmény csökkenő pályán mozog, amit az upstream emelkedése ellensúlyoz. Az eladósodottság továbbra is alacsony, és idén sem tervez sokat költeni a vállalat, a CAPEX során 1,2 milliárd dollár szerepel, ami ugyan kissé magasabb a tavalyi 1 milliárdnál, de azért marad tér magasabb osztalék kifizetésére vagy saját részvény vásárlására – véli Sándor Dávid.
Medveczky Márton, az Equilor senior elemzője szerint a befektetők aggasztó jelnek vélhették a downstream üzletág gyenge teljesítményét, a novemberben közzétett stratégiában a menedzsment ugyanis még úgy foglalt állást, hogy a jövőben a retail és a petrolkémia lesz a társaság motorja. A negyedév során a petrolkémia teljesítménye 20 százalékkal esett. Jó hír, hogy a retail viszont 40 százalékkal emelkedett az év során, negyedéves összevetésben pedig 55 százalékos a dinamika. Csoportszinten az üzemanyagok eladásán kívüli kiskereskedelem már a CCS EBITDA 14 százalékát adja, a 2030-ig tartó stratégiában megfogalmazott cél a 30 százalék elérése – mondta az Equilor szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.