Az ukrán pénzügyminisztérium a napokban nyilvánosságra hozta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Kijev között érvényben lévő szerződés frissített, 34 oldalas tartalmát, amelyben legalább egytucatnyi új megkötés, illetve követelés szerepel a washingtoni székhelyű hitelező részéről.
Az IMF a héten ugyanis úgy döntött, mégis kiutalja Ukrajnának az újabb, egymilliárd dolláros hitelrészletet. A két éve megkötött memorandum értelmében Kijev 2019-ig 17,5 milliárd dollárt kap az IMF-től. A mostani a negyedik lehívás, ezzel együtt 8,7 milliárdos tőkeinjekció érkezett már a súlyos gazdasági és politikai válsággal küszködő országba.
Az újabb kölcsön a hazai valuta, azaz a hrivnya árfolyamának megőrzését szolgálja, ezért a központi jegybank tartalékalapjába vándorol. Az anyagi segítségnek azonban ára van.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Év végéig szabaddá kell tenni a külföldiek előtt a földpiacot - Kép: AFP[/caption]
A kijevi kormánynak még a tavasszal ki kell dolgoznia az évek óta csak halogatott nyugdíjreformot, és legkésőbb 2018 januárjában életbe kell lépnie az új rendszernek. A leglényegesebb pont a nyugdíjkorhatár emelése, azzal a céllal, hogy csökkenjen az állami nyugdíjkassza hatalmas hiánya, mely tavaly év végére már 5,57 milliárd dollárra duzzadt. Ukrajnában a 12 millió nyugdíjas járandóságát 16 millió munkavállaló befizetéséből kell fedezni. A legkisebb nyugdíj összege 1247 hrivnya, azaz alig 13 500 forint. A tervek szerint a férfiak esetében a jelenlegi 60-ról 2026-ig 65 évre emelnék a nyugdíjkorhatárt, míg a nőknél 2031-ig kellene áttérni a 63 éves korhatárra. Mindez annak tükrében különösen aggasztó, hogy a legfrissebb adatok szerint Ukrajnában ma a férfiak átlagéletkora alig haladja meg a 64 évet.
A következő halasztást nem tűrő feladat a földpiac megnyitása. A mezőgazdasági földek eladására vonatkozó moratóriumot már az év végéig fel kellene oldani. Az IMF sürgeti a privatizációról szóló új törvény elfogadását is, amely ajtót nyitna a magánosítás előtt, kalapács alá kerülnének az energiaszektor állami vállalatai is. A washingtoni szakértők támadják az állami rezsikompenzálási rendszert is, sürgetve a szociális normák csökkentését. Kifogásolják azt is, hogy a mai napig sincs egységes adatbázis a szociális kedvezményezettekről, ami számos visszaélésre ad lehetőséget.
A memorandum arra is keresi a választ, hogy Kijev miként tudná mégiscsak visszafizetni Moszkvának azt a hárommilliárd dolláros kölcsönt, amit nem sokkal az Euromajdan kirobbanása előtt, 2013 őszén vett fel az ország, még Viktor Janukovics akkori elnök idején. Az új kijevi vezetés megtagadta a hitel rendezését, az ügyben jelenleg is nemzetközi bírósági eljárás zajlik. Az IMF rábólintott arra, hogy a jegybank 98 milliárd hrivnya (3,5 milliárd dollár) értékben bocsásson ki értékpapírokat, amiből az állami pénzintézetek feltőkésítését fedeznék a pénzügyi stabilitás megóvása érdekében.
Az elemzők többsége azonban kevés esélyt lát a feladatok gyors megvalósítására. Jelenleg ugyanis annyira ingatag a belpolitikai helyzet, hogy a kormány, az elnök és a törékeny koalíció nem fog belemenni ilyen népszerűtlen intézkedésekbe, miután már az idén ősszel előrehozott parlamenti választásokat vizionálnak.
A Világbank már így is rontotta idei prognózisát Ukrajnára nézve: a GDP legfeljebb 2 százalékkal nőhet idén a korábban jósolt 2,9 százalék helyett, a költségvetés hiánya azonban a GDP 3 százalékáról előreláthatóan 3,7 százalékra ugrik. További rossz hír, hogy az IMF szerint idén 10 százalékra gyorsulhat az infláció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.