BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább bővült a foglalkoztatottság

Folytatódik a foglalkoztatottak számának emelkedése, a március–májusi időszakban a 20 és 63 év közöttiek 74,2 százaléka dolgozott. Ez az érték magasabb az uniós átlagnál.

Tovább nő a foglalkoztatottság, a március–májusi időszakban átlagosan 4 millió 457 ezren dolgoztak, 64 ezerrel többen, mint egy évvel korábban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. Ha az előző három hónap átlagához viszonyítunk, akkor 12 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A 15 és 64 év közöttiek foglalkoztatási rátája 69,1 százalékra emelkedett. A 20 és 64 év közöttiek 74,2 százaléka dolgozik, ami két százalékkal nagyobb érték, mint az uniós átlag (72,2 százalék). Az egyik fő versenytársnak számító cseh gazdaságban azonban elérte a 78,5 százalékot a foglalkoztatottak aránya. Az elsődleges munkaerőpiacon 108 ezer fővel többen dolgoztak, a közfoglalkoztatottak száma pedig 41 ezerrel csökkent.

Szinte minden piaci ágazatban bővülés tapasztalható az idei első negyedévben: a mezőgazdaságban 6 ezer, a feldolgozóiparban 21 ezer, az építőiparban 45 ezer új munkahely jött létre az előző év azonos időszakához viszonyítva. A piaci szolgáltatások területén azonban 13 ezerrel csökkent a létszám éves alapon.

A Takarékbank elemzője szerint a foglalkoztatottak száma várhatóan a nyári hónapokban fogja átlépni a 4,5 milliót, az 1980-as évek eleje óta először. A munkanélküliségi ráta 3 százalékig süllyedhet a nyár végére, az éves átlag pedig 3-4 százalék lehet. „A munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság csaknem 500 ezer fős munkaerő-tartalékkal rendelkezik, az inaktívak továbbra is jelentős számát, a közfoglalkoztatottakat, a külföldre ingázókat és a munkanélkülieket tekintve – emelte ki Horváth András.

Az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője szerint az elsődleges munkaerőpiac mostani feszített helyzete miatt egész évben 4 százalék alatt maradhat a munkanélküliségi ráta. További csökkenésre azonban már nem igazán van tér, hiszen már jó ideje számos ágazat esetében a munkaerő-kínálat korlátaiba ütköznek a foglalkoztatók. Nyeste Orsolya szerint az alacsony munkanélküliség a nominális bérek emelkedésében is tükröződik. Úgy véli, hogy a gazdasági növekedés talán legfontosabb hajtóereje a lakossági fogyasztás lesz az idén.

A munkaerőpiac szerkezeti változásában látja a további növekedés lehetőségét Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Véleménye szerint javíthatná a helyzetet, ha a részmunkaidős foglalkoztatás, az otthoni és a távmunka nagyobb teret nyerne a magyar piacon. Szerinte ezen foglalkoztatási formák bővülése tompíthatná a több szektort érintő, egyre súlyosbodó munkaerőhiányt is.

Varga Mihály pénzügyminiszter tájékoztatása szerint – a munkaerő-tartalék további aktivizálása érdekében – az idősek foglalkoztatása elől fokozatosan lebontják az akadályokat. Emellett adókedvezményben részesülhetnek a munkaerőpiacra újonnan belépők – ez a kedvezmény a pályakezdők, a tartósan munkanélküliek és az anyasági ellátás után visszatérők mellett a korábban inaktív munkavállalók számára is elérhető lesz. Ha a parlament elfogadja, a munkahelyvédelmi adókedvezmények már nemcsak 100 ezer forintig, hanem a mindenkori minimálbér összegéig lesznek érvényesíthetők.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.