Hiába lógnak egész nap a neten, a digitális bennszülöttként aposztrofált kamaszok nem tudatosan és nem kellő biztonsággal használják a rendelkezésükre álló technológiai eszközöket – derül ki abból a felmérésből, amelynek módszertanát a Microsoft megbízásából a 21. Századi Oktatásért Alapítvány dolgozta ki, és amelyben 25 innovatív iskolában mérték fel a 13–18 éves tanulók digitális kompetenciáit. Nem elég beleszületni a technológiai forradalomba, a digitális kompetencia tanult és folyamatosan fejlesztendő képesség. „Az okoseszközök nyomkodásától a tudatos, biztonságos eszköz- és internethasználatig, a netikett elsajátításáig és az álhírek felismeréséig hosszú az út, és a fiataloknak is szükségük van iránymutatásra” – összegezte a kutatás eredményét Szentkuti Gabriella, a Microsoft ügyvezető igazgatója.
A Deloitte Millennial Survey idei felmérése is negatív változást mutat az Y és Z generáció üzleti motivációról alkotott véleményével kapcsolatban. A hetedik alkalommal elvégzett kutatás rámutatott: a fiatal munkavállalók többsége nem érzi magát felkészültnek azokra a változásokra, amelyeket az ipar 4.0 hoz. A millenniumi generációba tartozó válaszadók mindössze 48 százaléka vélte úgy, hogy a vállalkozások céljai illeszkednek az elvárásaihoz, ez az arány egy éve még 65 százalék volt. A cégvezetőkről alkotott kép is alaposan átalakult, míg tavaly a megkérdezettek 62 százaléka azt gondolta, hogy elkötelezett a társadalom fejlesztésének támogatásában, addig idén már csak 47 százalék volt ezen a véleményen.
A kutatás egyik fontos megállapítása, hogy a vizsgált életkorban lévő fiatalok 43 százaléka arra számít, hogy két éven belül munkahelyet vált, 28 százalékuk pedig úgy véli, öt évig marad a mostani helyén. A kutatásban mért 15 százalékpontos különbség a két csoport között annak fényében különösen elgondolkodtató, hogy egy éve még csak 7 százalékpont volt az eltérés, vagyis jóval többen terveznek rövid távra a munkahelyükön. Az új foglalkoztatási formák növekvő népszerűségét mutatja az is, hogy a két éven belül állást változtatók 62 százaléka teljesen reális forgatókönyvnek tartja azt, hogy nem hosszabb távra kötelezi el magát egy cég mellett, hanem részmunkaidőben vagy éppen szabadúszóként dolgozik majd. Tanulságos adat az is, hogy azok közül, akik még legalább öt évig a mostani állásukban maradnának, 55 százalék jelezte, hogy sokat javult a rugalmasság a munkahelyén a három évvel ezelőtti állapothoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.