BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bíznak az idősebbekben a magyar fiatalok

A teljes hazai aktív korú lakosság 35 százaléka, az Y generációként is ismert fiatal felnőtt korosztály 40 százaléka egy idősebb, tapasztalt személy segítségében bízik, ha fontos döntés előtt áll az életében.

Saját tapasztalat hiányában másokhoz fordulunk – derült ki az OTP Nyugdíjpénztár kutatásából. A felmérés eredményei szerint a teljes hazai aktív korú lakosság 35 százaléka, az Y generációként is ismert fiatal felnőtt korosztály 40 százaléka egy idősebb, tapasztalt személy segítségében bízik, ha fontos döntés előtt áll az életében. Ez az érték még magasabb, ha az iskolapadból épp kilépő Z generáció képviselőit nézzük.

A magyar aktív korú lakosság 63 százalékának van kire támaszkodnia, ha nagy horderejű döntés előtt áll az életében. A megkérdezettek 35 százaléka idősebb és tapasztaltabb rokon, mentor vagy tanár véleményében bízik meg a leginkább, de sokan a szűkebb ismeretségi körükhöz, a barátaikhoz (34 százalék), illetve a szüleikhez fordulnak támogatásért (32 százalék).

A fiatalabb, Y és Z generáció tagjai a teljes lakossághoz viszonyítva inkább szorulnak környezetük tanácsaira. A fiatal felnőttek 79 százalékának, a pályakezdők 82 százalékának van segítsége a hosszú távú következményekkel járó döntések meghozatalában. A felmérés tanulsága szerint pedig egyre fiatalabb korban mindinkább olyasvalaki véleményében, útmutatásában bíznak a magyarok, aki egyszer már került hasonló helyzetbe, mint most ők. Az Y generáció 40 százalékának számít egy idősebb, tapasztalt személy szava, míg az épp életük első fontos karrierdöntésének meghozatala előtt álló Z generációnál ugyanez az arány még magasabb, 43 százalék.

„Bár a társadalom egyre nagyobb része kezd tudatos anyagi tervezésbe a jövőjével kapcsolatban, ez a tendencia továbbra is inkább az idősebbekre jellemző. Ezért fel szeretnénk hívni a jövőjükkel kapcsolatban kevésbé tudatos fiatal felnőttek figyelmét, hogy a boldog nyugdíjaskorra tudatosan fel kell készülni” – mondta Horpácsi Krisztina, az OTP Nyugdíjpénztár főosztályvezetője.

A felvilágosító tevékenységre alkalmasint nagy szükség is van, hisz – mint az az Intrum európai fogyasztói fizetési jelentéséből nemrég kiderült – a legfiatalabb generáció túlzóan optimista a jövőjét illetően. Sőt európai szinten a hazai ifjúság a legbizakodóbb, ha jövőbeli pénzügyekről van szó. A magyar fiatalok jellemzően váratlan kiadásokra és ingatlanvásárlásra takarékoskodnak legtöbbet – ez derült ki a 18–24 évesek pénzügyi szokásaival kapcsolatban. Egy másik, a Groupama Biztosító és az NRC Marketingkutató által közösen végzett országos online kutatás szerint pedig a 18–29 évesek többsége szinte minden kiadásról úgy gondolja, hogy fedezni tudja majd nyugdíjasként, s az alapvető szükségletek mellett luxustermékeket is megengedhet magának.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.