Kétségkívül erős negyedévet zárt az Egyesült Államok, de a holnap érkező második negyedéves GDP-adatokról eltérő szakértői becslések vannak. A Bloomberg piaci konszenzusa 3,8 százalékos éves bázisú bővülést vetít előre, a CNBC elemzői mediánja 4,2 százalékosat. A hivatalos előrejelzések közti két végletet az atlantai és a New York-i Fed képviseli:
előbbi 4,5, utóbbi 2,7 százalékos bővülést vár.
A Trump-kormányzat hivatalos előrejelzése visszafogottabb, csupán 3 százalékról szól, de az elnök az elemzői mediánokat látva Twitterén már megjegyezte, hogy az ország jól teljesít, a GDP-adatok pedig „a legjobb pénzügyi számok a bolygón”. Ráadásul a Fox Business Network úgy tudja: Trump a kollégáinak már 4,8 százalékos GDP-bővülést vizionált. Larry Kudrow, Trump gazdasági főtanácsadója mindehhez még hozzátette: nemcsak a második, de a harmadik negyedév is 4 százalék feletti bővülést hozhat.
Teljesen reális a 4 százalék körüli eredmény – mondta lapunknak Blahó Levente, a Raiffeisen Bank szenior elemzője. – A második negyedéves ipari termelési és fogyasztási adatok, a konjunktúra- és munkanélküliségi mutatók szerint az elmúlt évek egyik legjobb három hónapja áll az Egyesült Államok mögött.” Blahó szerint az adócsökkentés kifejezetten jó hatással volt a második negyedéves adatokra, de a 4 százalék körüli GDP-bővülés nem fenntartható.
Donald Trump megpróbál úgy tenni, mintha az lenne, de a piac nem fog bedőlni neki. Mivel a jó adatok elsősorban a fiskális lazításnak és az alacsony bázisnak köszönhetők, több negyedév távlatában nem lehet tartani ezt a szintet
– vélte az elemző. A Fednél nem is számolnak ilyen ütemmel, többször közölték, hogy 2019–20-ra már a növekedés lassulását várják, és ettől vélhetően egy erős negyedéves adat miatt nem fognak eltérni. Blahó szerint középtávon három tényező teszi bizonytalanná a kilátásokat: a mennyiségi szigorítás piacokra gyakorolt hatása, a költségvetési lazítás hosszabb távú hatásai és a kereskedelmi háború következményei.
A japáné mellett az amerikai GDP-adat szórása a legnagyobb, az első GDP-becslések mindig revízióra szorulnak, több statisztika nem áll még a hivatalok rendelkezésére, például júniusi exportadatok sem
– emlékeztetett Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája, hozzátéve, hogy a makroadatok alapján így sem zárható ki a 4 százalék feletti növekedés. A vállalati profitok nőttek, az adóreform miatt a fogyasztóknál több pénz maradt, és összességében ezek a gyorsabb bővülés felé terelik a gazdaságot. A stratéga szerint amíg a gazdaságot fiskális eszközökkel pörgetik, a gyors növekedés mellett a költségvetési hiány is elérheti a GDP 5 százalékát.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.