BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekord helyett stabilitást és kiszámíthatóságot vár a jegybank

Továbbra is az iroda a legkeresettebb befektetési termék, a következő három évben a meglévő állomány 13 százalékával bővül a modern irodaterület, de nem várható fordulat a rekordalacsony, 7,3 százalékos kihasználatlansági rátában – emelte ki Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője az MNB által először publikált Kereskedelmiingatlan-piaci jelentés­ből, amelynek összeállításánál a nemrég létrejött Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testület (LITT) tagjait is megkérdezték. A jelentést bemutató tájékoztatón elhangzott: a legjobb minőségű irodák befektetőinek Budapest 100-125 bázispontos hozamprémiumot kínál Varsóhoz és Prágához képest.

Az iparlogisztikai szegmensben már csupán 2,4 százalékos a kihasználatlanság, a bővülésnek pedig van tere: a szolgáltatáslogisztikai szektorban nem találni megfelelő ingatlant, a fizikai infrastruktúra hiánya már akadályozó tényező a piaci szereplők szerint. A plázák jövője kapcsán viszont izgalmas kérdés, hogy szükség lesz-e egyáltalán bevásárlóközpontokra – mutatott rá a helyzet kettősségére Nagy Tamás. Előremutató stratégia lehet az online és offline értékesítési csatornák ötvözése, új bérlők és új logisztikai funkciók bevonzása.

A befektetési piac a mélypontról jött vissza az elmúlt három évben, 2015-ről 2016-ra megduplázódott a tranzakciós volumen. Irodákat és kiskereskedelmi ingatlanokat értékesítettek elsősorban, de 2018 előrevetítve is üzeneteket fogalmazott meg, hiszen a gyenge első fél év után két-három nagy tranzakció mentette meg az esztendőt. Igaz, befektetési rekordokra nincs is feltétlenül szükség, a szakértők és a piaci szereplők egyöntetű véleménye az, hogy a stabilitás és a kiszámíthatóság fontosabb. Banai Ádám, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi rendszer elemzése igazgatóságának vezetője hangsúlyozta, hogy megtörtént a trendforduló, megállt az építőipari szakemberek elvándorlása, a bérszint már a külföldön dolgozóknak is vonzó, de az iparág öt-tíz éves kiszámíthatósága hiányzik még a tömegek hazacsábításához. A kapacitáshiányt enyhítheti még a jó koordináció is, az állami megrendelések megfelelő ütemezése akár 20-25 százalékkal javíthatja a hatékonyságot az építőiparban. A piaci szereplők a Beruházási Ügynökséghez fűznek nagy reményeket e téren – derült ki a LITT első ülésén.

Magyar túlsúly a befektetéseknél

Tranzakcióösszeg alapján a befektetői vásárlások 65 százaléka már magyar szereplőkhöz kötődött, ami történelmi összevetésben is kiemelkedő. Tavaly a hazai nyilvános ingatlanbefektetési alapok nettó eszközértéke 41 százalékkal növekedett. Ezen alapok ingatlanbefektetéseinek nettó eszközértékhez viszonyított aránya 2018 végén 53 százalék volt, ami biztonságos szintnek tekinthető. Az MNB fontosnak tartja, hogy a kisbefektetők értsék a kockázatokat és a szabályozást, például azt, hogy a 180 napos visszaváltási szabály éppen a kockázatok csökkentését szolgálja. | vg

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.