Bőven lenne még helyük az új lakásoknak
Bár soknak tűnik, hogy 2019-ben több mint 20 ezer új lakás épül Magyarországon, ez a szám elmarad a kívánatostól – véli Balla Ákos ingatlanszakértő, aki szerint kétszer ennyi lakásra lenne szükség egy egészséges ingatlanpiacon. A KSH első negyedévi adatai azt mutatják, hogy idén folytatódik a lakáspiac dinamikus bővülése, akár 20 százalékkal emelkedhet a lakásépítések száma 2018-hoz képest. Az adat azonban csalóka, hiszen ezek a befejezett ingatlanok nem idén, hanem 2017-ben és 2018-ban épültek, csak most jegyzik be őket. „A korábban tapasztalt ingatlanpiaci boom megszűnt, most már lecseng a lakásépítési hullám” – mondja Balla Ákos.
Mint a szakember kifejtette: Magyarországon 4,3 millió lakás van, a nemzetközi sztenderdek szerint a házak, lakások egészséges élettartama száz év, vagyis százévente le kellene bontani és újra kellene építeni őket. Ideális esetben az ingatlanállomány 1 százalékának kellene új építésűnek lennie, ez azt jelenti, hogy Magyarországon évente 43 ezer új lakásnak kellene épülnie.
A lakáspiaci boom teljes lecsengése az áfaváltozás miatt is egyre valószínűbb, egyes szakértők szerint négy-öt év múlva drámaian visszaesik majd az építkezési kedv. Balla Ákos mintegy 50 százalékos visszaesésre számít, ha nem változik nagyon a jogszabályi környezet, ez azt jelenti, hogy negyedannyi lakás épül majd, mint amennyi ideális lenne.
A társasházak, illetve többlakásos projektek között kiemelt helyet foglal el Budapest: a nagy lakásszámú új házak nagyon nagy része itt, esetleg a főváros környékén, egy-egy ponton épül. Ugyanakkor az európai viszonylatban is egyre népszerűbb magyar fővárosban sem oszlanak el egyenletesen az új lakóparkok – mutatott rá közleményében az Otthontérkép csoport. Az Otthontérkép tegnapi közleménye szerint, az oldalra 2017 eleje óta feltöltött új lakások-lakóparkok adatait vizsgálva az a meglepő kép rajzolódik ki, hogy az elmúlt 27 hónapban 13 kerületben soklakásos társasházi, lakóparki új fejlesztés alig került piacra. A tizenháromból pedig nyolc kerületben a statisztikai hibahatáron belül marad – legfeljebb tíz-húsz darabos – az elmúlt bő két esztendőben piacra került új társasházi lakások száma.


