A 2016–2017-es két számjegyű áremelkedés után tavaly jelentősen mérséklődött az átlagos árváltozás: nominálisan csupán 6,4, reáláron pedig 3,5 százalékos volt a drágulás – áll a Takarék csoport termőföldárindexéről szóló elemzésben. Ez a termőföld-tulajdonszerzés 2014-től hatályos szigorítása óta a legalacsonyabb növekedési szint. Ám ennél korábbra visszatekintve is az látható, hogy a 2011-ben kezdődő felívelési időszakban rendre ennél nagyobb volt a drágulás a hazai termőföldpiacon.
A termőföldforgalom viszont nem esett vissza tavaly a 2017-eshez képest. Igaz, abban az évben már a normál piaci állapotra állt vissza a forgalom, a 2016-os Földet a gazdáknak program által generált növekedés után. Az átlagostól némileg lemaradva, kevesebb mint 6 százalékkal nőtt a szántók tranzakciós ára. A tavalyi első három negyedév adatai szerint egy hektár szántóterület átlagosan 1,46 millió forintért cserélt gazdát, míg 2017-ben még körülbelül 1,38 millió forintért. Az előző években ebben a művelési ágban 10 százalék felett volt az áremelkedés az elemzés szerint.
Az árnövekedés csak egyetlen régiót nem érintett: a közép-magyarországi régióban vélhetően azért voltak sokkal alacsonyabbak a hektáronkénti árak a 2017-esnél, mert 2017-ben kiugróan magas volt az átlagár néhány értékes termőterület eladása következtében. Emlékezetes ugyanis, hogy 2016 és 2017 között ugyanitt 30 százalékkal ugrott meg az átlagár, vagyis a tavalyi első háromnegyed év végére jelzett ár a több mint 17 százalékos mérséklődéssel is csaknem 8 százalékkal volt magasabb a 2016-osnál.
Más régiókban a drágulás 3,6 és 9,1 százalék között alakult. Az utóbbi a Dél-Dunántúlt jellemezte, majd 7,9 százalékos emelkedéssel a Nyugat-Dunántúl következett, a harmadik helyre pedig 7,6 százalékkal a Közép-Dunántúl került. A növekedés az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon volt a legkisebb, ott a szántók átlagos hektáronkénti ára 3,6, illetve 4 százalékkal nőtt.
A legdrágább a Dél-Alföldön volt egy hektár szántó, itt a tavalyi első kilenc hónapban közel 1,6 millió forintot fizettek a vevők. Igaz, az Észak-Alföld ettől alig maradt el, és a Nyugat-Dunántúlon is meghaladta a másfél millió forintot. Az elmúlt évekhez hasonlóan a legolcsóbban Észak-Magyarországon lehetett szántóhoz jutni, itt az átlagos hektáronkénti ár 900 ezer forint alatt maradt.
A szőlőültetvények a Közép-Dunántúlon kerültek a legtöbbe, hektáronként majdnem 3 millió forintba. A Dél-Dunántúlon 2,55 millió, a Nyugat-Dunántúlon pedig 2,1 millió forintot ért egy hektár szőlő. A gyümölcsösök esetében is ez a három régió állt az élen, csak a sorrend volt fordított. Régiós bontásban a különböző művelési ágak között a legolcsóbbak Észak-Magyarország erdői, fásított területei voltak, ezek 2018 első három negyedévében 617 ezer forintos hektáronkénti átlagáron cseréltek gazdát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.