Magyar gazdaság

Júliusban áll munkába a legtöbb diák

A diákok egyre nagyobb aránya dolgozik, de a merítés szűkül, mert ahogyan csökken a felsőoktatásban részt vevők száma, úgy esik a diákmunkára jogosultaké is.

Akár 50 százalékkal is megnő a dolgozni vágyó diákok száma nyáron az Y Generáció Iskolaszövetkezet tapasztalatai szerint, de a Világgazdaság által megkérdezett iskolaszövetkezetek legalább 20-25 százalékos emelkedésről számoltak be. „Országosan havonta átlagosan négyezer diáknak kínálunk munkát, de nyáron havonta legalább 30 százalékkal, azaz csaknem hatezerre nő a számuk” – közölte lapunkkal Pataki Zoltán, az EuDiákok Iskolaszövetkezet elnöke. A céges megrendelések számának 20-25 százalékos emelkedéséről számol be a Mind-Diák Szövetkezet vezetője, szerinte a bővülés hátterében a szezonális munkák, a szabadságok miatt egyes részfeladatok kiszervezése, valamint a munkaerőpiaci változások állnak. A munkaerőhiány növekedése új lehetőségeket nyit a diákoknak, mert az alkalmazásuk még mindig az egyik legrugalmasabb és legkézenfekvőbb megoldás. A cégek zöme iskolaszövetkezetet bíz meg a diákmunka szervezésével.

„Az iskolaszövetkezeti tagok szociálisadó-mentességet élveznek. Jókora költséget és sok adminisztrációt spórolhat meg a vállalkozás, ha iskolaszövetkezeten keresztül alkalmaz diákot, és a megbízás után számlát kap, amelyet el is számolhat, így nem a bérköltségében jelennek meg a diákok foglalkoztatásának kiadásai” – mondta a Világgazdaságnak Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője. Hozzátette: a diákok is több pénzt, a bruttó bérük 85 százalékát kapják meg, ha iskolaszövetkezeten keresztül dolgoznak, mert a keresetükből csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót vonják le, míg a hagyományos foglalkoztatáskor a bruttó bérüknek csak a 66,5 százalékát kapják. A szövetségek legalább 1,178 százalékos szorzóval dolgoznak, ezzel a működési és szervezési költséggel kell számolni a béren felül. Tehát garantált bérminimum esetében a cégnek legalább 1321 forintot kell fizetnie a szövetségnek, ebből 1121 forint a diák bére.

„A tanítási időszakban átlagosan havi 38–40 óra között vállalnak a diákjaink munkát, míg a júliusra eső nyári csúcs idején akár 75–80 órára is egy hónapban. Ez csak az átlag, sokan a teljes szabadidejüket pénzkeresésre és tapasztalatszerzésre fordítják, és vannak, akik nyáron teljes munkaidőben dolgoznak” – hangsúlyozta az EuDiákok Iskolaszövetkezet elnöke. Hozzátette, a diákok munkavállalása nagyjából kiegyensúlyozott volt az elmúlt években, de emögött nagy munka állt, mert egyre kevesebb a diák a felsőoktatásban, így egyre kevesebben jogosultak diákmunkára is.

Van néhány jól fizető szakma

A diákok fizetése igazodik a mindenkori minimálbérhez, tehát a legalacsonyabb idei bruttó órabérük 857 forint, de nagyon ritka a minimálbéres pozíció. Átlagosan bruttó 1000-1300 forintot keresnek óránként, míg három éve bruttó 650-800 forintot. Egyes szakmai diákmunkáknál van 1500-2000 forintos bruttó órabér is, ennyit például a szakmai asszisztencia, a mérnök-informatikus, a PHP-fejlesztő és a fordítói pozíciókban lehet keresni.

 

Ezek is érdekelhetik