A szigorító intézkedéseknek akkor lesz igazán érezhető hatásuk, ha 0–200 milliárd forintban határozza meg a kiszorítandó likviditás mértékét a jegybank, erre azonban lehet, hogy idén nem kerül sor – mondta a Világgazdaság kérdésére Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Májusban a jegybank által szorosan követett adószűrt maginfláció 0,3 százalékponttal, 3,7 százalékra emelkedett, és a fogyasztói árindex is a toleranciasáv 4 százalékos tetejéhez közel alakult, 3,9 százalék volt. Az inflációs nyomás egyértelműen fokozódott az idei második negyedévben, aminek a monetáris feltételek szigorításával veheti elejét a jegybank. A K&H Bank szakértője szerint azonban a következő szigorító lépés szeptemberben jöhet, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) további százmilliárd forinttal mérsékelheti a kiszorítandó likviditás mértékét, ami így legalább 100-300 milliárd forintra csökkenne. Németh Dávid szerint három hónap múlva feltételhez kötött kamatemelés lehetséges: az egynapos betéti rátát akkor emelhetik meg 10 bázisponttal – 0,05 százalékra –, ha a következő időszakban az inflációs nyomás erősödik. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója lapunknak azt mondta: 60 százalék az esély arra, hogy az idén már nem lép az MNB. A jegybank taktikája ebben az évben a kivárás volt, ami be is jött, egyedül a forint árfolyama gyengült, azonban ez nem volt veszélyes mértékű. Palócz Éva hozzátette: a belső inflációs nyomás és a külső, lazító irányba forduló monetáris politika kettőse határozhatja meg az idén az MNB döntéseit is.
A keddi kamatdöntés azt jelezte, hogy az MNB a belső folyamatoknál nagyobb hangsúlyt helyez a külső környezet lekövetésére, és tartósan tolerálja a cél feletti inflációt – magyarázta Németh Dávid. Ezt erősíti, hogy az inflációs pályát is felfelé módosították: jövőre 3,4 százalék lehet a fogyasztói árindex, ami érdemben magasabb a 3 százalékos inflációs célnál. Elképzelhető, hogy szeptemberig az amerikai és az európai jegybank is lazít monetáris politikáján, ami tovább támogathatja az MNB várakozó álláspontját. A K&H Bank vezető elemzője hozzáfűzte: az Európai Központi Banknak novembertől új – valószínűleg német – elnöke lesz, aki más tényezőkre helyezheti a monetáris politika hangsúlyát. Szendrei Vanda, az Oxford Economics elemzője szerint az MNB a következő időszakban cél feletti inflációs mutatóra készül fel, ami nem jár a forint erőteljes leértékelődésével. Ezért a kamatszintek még legalább egy negyedévig változatlanok maradnak, ami a gazdasági növekedés szempontjából kedvező.
Az idei második fél évben érdemben lassúbb lehet a gazdasági növekedés az első negyedéves,
5 százalék feletti bővüléshez képest – válaszolta Palócz Éva a változó makrogazdasági környezettel kapcsolatos kérdésünkre, ugyanakkor meg is nyugtatott: még így is az európai átlagot meghaladó, 3 százalék körüli lehet a harmadik–negyedik negyedévben a növekedés az előző évhez képest, a bázishatás miatt csúszhat be a dinamika 4 százalék alá. Németh Dávid a változó makrogazdasági környezetet a romló külföldi kilátásokra érti: bár ez lassúbb hazai növekedés okoz, de enyhít az inflációs nyomáson. A szigorítás akkor lehet nagyobb léptékű, ha a hitelezéssel kapcsolatos adatok túlfűtöttséget jeleznek, illetve amikor a nemzetközi környezet ismét gyorsabb növekedési ütemre kapcsol. A szakértő arra számít, hogy a kamatfolyosó szimmetrizálása csak akkor kezdődhet meg, amikor a jegybank a likviditásszűkítő eszközeit már kimerítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.