Magyar gazdaság

Felminősíthet a Moody’s is

A makrogazdasági alapok rendben vannak Magyarországon, ám a Moody’s egy lépéssel lemaradt a másik két nagy hitelminősítőtől, így van esély a jobb osztályzatra.

.

Felminősítést várnak a Moody’s Investors Service-től péntek este a Világgazdaság által megkérdezett elemzők. A Scope Ratings tegnap BBB plusz osztályzatra – stabil kilátással – minősítette fel a magyar adósságot, ami két lépéssel haladja meg a Moody’s besorolását. Az intézet szakértői erősnek értékelték Magyarország makrogazdasági stabilitását és a külső fenntarthatóságát. A Scope előrejelzése szerint idén 67,9 százalékra süllyedhet az adósságráta, a deficit 1,8 százalék lehet, azonban a folyó fizetési mérleg GDP-arányosan 1,3 százalékos hiányt mutathat, míg jövőre 1,5 százalék lehet a költségvetési hiány és 65 százalék a maastrichti adósság. A Moody’s egyébként azt közölte lapunkkal, hogy a kormányhoz hasonlóan 68,5 százalékot vár az év végére, ami bizakodásra adhat okot.

Azért dönthet felminősítésről a Moody’s, mert 2016 novembere óta Baa3 besorolásuk van a magyar államkötvényeknek, ez pedig egy osztályzattal alacsonyabb, mint a Standard and Poor’s és a Fitch Ratings értékelése – mondta lapunknak Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője. Az idén tavasszal nem vizsgálták a besorolást, egy évvel ezelőtt pedig pozitívumként értékelték a kormány elköteleződését a 3 százalék alatti hiány mellett és az erőteljes növekedési kilátásokat. Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője szintén az osztályzat javítását várja: több mint 50 százalék az esélye annak, hogy jobb kategóriába kerül Magyarország, de lehetséges, hogy most csupán a kilátások pozitívra javítására kerül sor.

Jó esély van a felminősítésre, ugyanis 2016 óta sokat javult a magyar helyzet. Ideje lenne, hogy legalább a kilátásokon javítson a Moody’s – vélte Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A makrogazdasági kép azonban visszatarthatja az intézetet attól, hogy ténylegesen feljebb léphessen a magyar kötvények besorolása, a fizetési mérleg deficites lehet, a növekedés üteme is lassúbb lehet a tavalyinál, és a költségvetés hiányát is gyorsabban lehetne leépíteni, de az összkép továbbra is kedvező.

Varga Zoltán szerint a Moody’s több érvet hozott fel az osztályzat tartása mellett tavasszal: szerintük a munkaerőhiány erőteljes korlátot szab a gazdasági növekedésnek, hazánk legfontosabb kereskedelmi partnere, Németország GDP-dinamikája romlik, és uniós forrásból is kevesebb lehet a következő európai költségvetési ciklusban. A GDP-arányos államháztartási hiány folyamatos, vártnál gyorsabb csökkenése és a prognózisokat meghaladó ezeket a félelmeket nem igazolta, igaz, a német gazdaság valóban a szélén táncol. Az Equilor szakértője aláhúzta: a külső környezet romlása ellenére is indokolt lehet a felminősítés pénteken.

Ezek is érdekelhetik