Egy mobiltelefonos alkalmazás sikere rávilágít arra, hogy nagyobb projektekben is hasznos lehet az alkalmazott matematika segítségével keresni a megoldásokat – derült ki a HU-MATHS-IN, a Magyar Ipari és Innovációs Matematikai Szolgáltatási Hálózat miniprojektjeinek tapasztalataiból. „Ezekben a rövid idejű, államilag finanszírozott projektekben meg tudjuk mutatni az ipari félnek, mire vagyunk képesek, ami pedig egy-egy céget meggyőzhet arról, hogy érdemes nagyobb, saját finanszírozású projektekbe is belevágnia” – érzékeltette Bánhelyi Balázs, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Számítógépes Optimalizálás Tanszékének egyetemi docense, hogy a cégeknek érdemes odafigyelniük a HU-MATHS-IN-re.
Ilyen miniprojekt volt az SZTE-nek a Puskin Tej Kft.-vel közösen indított fejlesztése is. Ez egy mobiltelefonra telepíthető alkalmazás, amelynek segítségével a különböző múltbeli tulajdonságokból következtetni lehet arra, hogy mi lesz a jövőbeli a eredmény. A mobilalkalmazás a rendelkezésre álló adatokat matematikai módszerekkel elemzi, és például egy tőgygyulladás esetén segít megalapozni a gazdálkodó döntését, mi történjen a tehénnel, gyógyítsa-e meg, vagy selejtezze le. Ezeknek a döntéseknek jelentős gazdasági kihatásuk van, és mivel a tőgygyulladás gyakori betegség, sokszor kerülnek döntési helyzetbe a gazdálkodók, így egyáltalán nem mindegy, hogy sikerül-e előrevetíteni az adott állat várható életútját. Az alkalmazás jelzi, hogy a tehén mekkora valószínűséggel betegszik meg újra, gazdaságossági számításokat végez, egyebek mellett vemhesítési esélyeket számszerűsít, és az ezekből megrajzolt eloszlási görbe már nagy segítség a gazdálkodónak. Ők egyébként eddig is megnézték a múltbeli adatokat, de a döntéseket – ahogy elmondták – érzésből hozták meg.
Ennek az innovációs díjat is nyert fejlesztésnek a sikere adta meg a végső lökést a Hód-Mezőgazda Zrt.-nek, hogy az SZTE-vel közösen belevágjon egy nagy volumenű takarmánykiegészítő-optimalizálási projektbe. Ezen a pályázaton az egyetem informatikai háttérrel, adatok gyűjtésével és elemzésével támogatja a céget. A projekt hároméves, ebből eddig szűk egy év telt el, most a tapasztalatokat gyűjtik össze, és megkezdték a tejvizsgálatokat is – mondta Bánhelyi Balázs. Sok szempontot vizsgálnak, egyebek mellett a szaporodásbiológiára figyelnek, és bíznak abban, hogy a tejhozamra is pozitívan hat a vizsgálatban szereplő takarmánykiegészítő.
Erős szellemi háttér
A győri központú HU-MATHS-IN, a Magyar Ipari és Innovációs Matematikai Szolgáltatási Hálózat keretében egyetemek (a Széchenyi István Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki Egyetem, az Óbudai Egyetem és a Pannon Egyetem), valamint az MTA két kutatóintézetének (SZTAKI és a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet) matematikusai működnek együtt annak érdekében, hogy az alkalmazott matematika felhasználását kiterjesszék az iparra vagy éppen a mezőgazdaságra. A huszonegy kutatócsoport ipari partnerekre koncentráló kutatási tevékenysége húsz miniprojektben is megjelenik, ezek a Széchenyi István Egyetem koordinálásával, a HU-MATHS-IN – Magyar Ipari Innovációs Matematikai Szolgáltatási Hálózat tevékenységének elmélyítése című EFOP-projekt részeként valósulhatnak meg. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.