Négy és fél millióra nőtt a foglalkoztatottak száma a tavalyi negyedik negyedévben, de 155 ezren még mindig állást keresnek.
MTI
2020.01.29, 09:28
Megosztom a cikket
A tavaly október-decemberi háromhónapos időszakban, azaz a negyedik negyedévben, a foglalkoztatottak átlagos létszáma elérte a 4 millió 520 ezer főt. Ehhez képest a munkanélküliek átlagos létszáma 155 ezer, a munkanélküliségi ráta pedig 3,3 százalékos volt.
38 ezerrel többen dolgoznak, mint egy évvel korábban
A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 70,3 százalékra emelkedett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 52 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 9,5 ezerrel nőtt, a magukat közfoglalkoztatottaknak vallók száma 24 ezerrel csökkent.
A 2019-es év egészét tekintve a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 512 ezer volt, ami 43 ezerrel haladta meg az előző évit. A foglalkoztatási ráta a 15-64 évesek körében 70,1 százalékos volt, 0,9 százalékponttal magasabb az előző évinél.
Fotó: MW
155 ezere csökkent a munkanélküliek száma
A 2019-es év egészét tekintve a munkanélküliek létszáma átlagosan 160 ezer volt, 12 ezerrel kevesebb, mint 2018-ban. A munkanélküliségi ráta 3,4 százalékos értéke 0,3 százalékponttal volt alacsonyabb az előző évinél.
A 15-24 éves munkanélküliek száma 40 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 2,1 százalékponttal, 12,2 százalékra nőtt egy év alatt a negyedik negyedévre. A munkanélküliek több mint egynegyede ebből a korcsoportból került ki. A legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek, munkanélküliségi rátája 0,3 százalékponttal 2,9 százalékra, az 55-74 éveseké 1,0 százalékponttal 1,7 százalékra csökkent.
Az előző év azonos időszakához képest 0,2 százalékponttal javult az indikátor, így továbbra is összességében inkább stabilan alacsony munkanélküliségről számolhatunk be
– közölte Virovácz Péter, az ING elemzője.
Ugyanakkor – tette hozzá – a munkanélküliek számát tekintve (154 300 fő) újabb mélypontot ért el a magyar munkaerőpiac, 5 000 fővel javítva az eddigi rekordot.
Javul a feldolgozóipar és a mezőgazdaság
A foglalkoztatottak száma a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban és a közszolgáltatások területén csökkent, a többi ágazatban pedig nőtt 2019. negyedik negyedévében – mutatott rá a Takarékbank elemzője, Horváth András.
A mezőgazdaságban 7 ezerrel, a feldolgozóiparban 23 ezerrel, a közszolgáltatások területén pedig 16 ezer fővel csökkent a létszám, míg az építőiparban 22 ezer, a versenyképességi felzárkózás szempontjából kiemelt fontosságú piaci szolgáltatások területén pedig 67 ezer új állás jött létre a negyedév során.
Ezzel párhuzamosan a fenti időszakban 3,3 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta, így amennyiben nem átmeneti csökkenésről van szó, akkor úgy tűnik, hogy az inaktívak tábora mellett az immár tartósan munkanélküli rétegből is sikerül tovább aktivizálni munkavállalókat. A munkanélküliek száma 8 ezer fővel csökkent az előző 3 havi átlaghoz képest és 12 ezer fővel csökkent az egy évvel korábbihoz képest. 2020-ban a ráta 3,3 százalékra csökkenésére számítunk, de a munkaerőpiac további bővülését elsősorban a jelenleg inaktívak közül lehet várni.
A IT szektor bérezése javult és más területeken is várható fejlődés
A foglalkoztatás egyre nehezebb minőségi bővülése mindaddig fennállhat, amíg a hazai nettó bérek el nem érik azt a nominális szintet, ami vásárlóerővel korrigálva már az unión belül is vonzó célpiaccá teszi a hazai munkaerőpiacot és elindulna az átmenetileg távozott magasan képzett munkaerő visszaáramlása.
Erre akár már középtávon is jelentős esély nyílhat a jelenlegi folyamatok alapján – illetve pl. az IT szektorban már közel meg is valósult –, mivel a rendkívül beszűkült hazai képzett munkaerő-kínálat mellett a bérek évek óta kétszámjegyű mértékben növekednek és a következő években is ezt megközelítő ütem várható – tette hozzá Horváth.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.