Több mint félmillió termék árát vizsgálta a fogyasztóvédelem
Több mint félmillió termék árát vizsgálta az üzletekben tavaly a fogyasztóvédelem – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Az év elején, a karácsonyi roham lecsengése után a boltok és a webáruházak sokféle akciót hirdetnek meg, jelentős árkedvezményeket kínálnak. A fogyasztóvédelmi hatóság nem valós leértékelések esetén megtévesztés miatt eljárást indít. Az elmúlt évben négyezer üzletben több mint félmillió termék árát vizsgálta meg abból a szempontból, hogy az előírásoknak megfelelően tüntették-e fel az eladási árakat, egységárakat. A tavalyi ellenőrzések 4 százalékánál, közel 560 ezer vizsgált termék közül 19 ezernél volt probléma.
A tárca tájékoztatása szerint a szakemberek az idén is az akciós ajánlatok valóságtartalmát, az akciós eladási ár, akciós egységár feltüntetését vizsgálják. A januári leértékelések ellenőrzése során bekérik a kedvezménnyel kínált termék korábbi árait, így győződnek meg arról, hogy valóban csökkent-e az ár, vagy a kereskedő megtévesztő módon a korábbi teljes eladási árat hirdeti akciósként. Fiktív árkedvezmények vagy félrevezető tájékoztatás miatt eljárás indul.
Az év eleji leértékeléseknél fontos tudni, hogy nem elég, ha az eladó csak az akció mértékét, százalékát tünteti fel, a vásárlónak a teljes fizetendő árat látnia kell, beleértve az egységárat is. Az utóbbit az egy csomagban elhelyezett több, azonos termékkategóriába tartozó, azaz homogén termék esetén jelezni kell akkor is, ha azok különböző színűek vagy mintájúak. Fokozottan érdemes odafigyelni arra, hogy a meghirdetett leértékelés valós mértékű-e.
Az előírások szerint a vállalkozásnak a vásárló által ténylegesen fizetendő eladási árat, az egységárat és a szolgáltatás díját egyértelműen, könnyen azonosíthatóan és tisztán olvashatóan, forintban, annak rövidítését (Ft) megjelölve kell feltüntetnie. A fogyasztónak az általános forgalmi adót és az egyéb kötelező terheket is tartalmazó bruttó árat kell látnia. Két ár együttes feltüntetése esetén a kereskedő az alacsonyabb áron köteles értékesíteni a terméket, még akkor is, ha a hibát például elírás okozta. A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzési tapasztalatai szerint széles körben terjed az a gyakorlat, hogy az árkedvezmény csak törzsvásárlói vagy hűségkártya birtokában érvényesíthető. Erről az üzletnek előzetesen tájékoztatnia kell a vásárlókat.
Az árfeltüntetési szabályok az üzletek, áruházak mellett az internetes kereskedelemre is vonatkoznak. A fogyasztóvédelmi hatóság és az ITM IT laboratóriuma rendszeresen ellenőrzi a hagyományos és online kereskedők árazási gyakorlatát. Az előírásokat az eladóknak nemcsak az üzletekben és webáruházakban, hanem a hirdetéseikben, prospektusaikban és egyéb reklámanyagaikban is be kell tartaniuk. Ha a vásárlók megtévesztő árfeltüntetéssel találkoznak, a kormányhivatalnál kezdeményezhetnek fogyasztóvédelmi hatósági eljárást.
Az ellenőrzések
4
százaléka tárt fel problémát


