Magyar gazdaság

Generációváltást hoz az új szemlélet

Az új fejlesztéspolitikai irányvonal kölcsön felvételére épül, amely időközben támogatássá válhat. Ez kifejezetten kedvez a fiatal fémipari vállalkozóknak a Világgazdaság körképe szerint.

Ügyfélkörünk pozitívan fogadta az újfajta konstrukciót – mondta a Világgazdaságnak a Ginop-1.2.10, kkv-k technológiai modernizációja című pályázat kapcsán Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője. A pilotként meghirdetett pályázat lényege, hogy a gazdálkodási mutatók kedvező alakulása esetén a kölcsönnek akár az egésze is támogatássá válhat. Az ügyvezető kiemelte: a felhívás azokat a vállalkozásokat célozza meg, amelyek növekedési potenciállal rendelkeznek a hozzáadott érték vagy az terén.

Az eredményességet kétszer mérik, így pontosan kiszámítható, hogy a visszatérítendő forrás mekkora része alakulhat át valódi támogatássá, ez pedig erősíti a pályázat iránti bizalmat – húzta alá Tóth Ádám Ferenc. Az első mérföldkő a projekt megvalósítási időszaka, a második a fenntartási időszak első éve utáni mérés. A konstrukció a legnagyobb érdeklődést a negyven év alatti vállalkozóknál váltotta ki, különösen a fémipari szereplőknél, ezt az első nyertesek kiléte is alátámasztotta. Az ügyvezető emiatt úgy fogalmazott, hogy a fémiparban a pályázati piacon tapasztalható szemléletváltás generációváltással párosulhat.

A Ginop-1.2.10 egyik nyertese, a Savaria Ipartechnika Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. a 2014–2020-as uniós ciklusban már több mint 460 millió forint támogatást nyert el. Ebből az összegből felgyorsították a cég fejlődését, piaci igény támasztotta alá minden gép beszerzését, amire pályázaton nyílt mód. Ugyanakkor Aszódi János ügyvezető közölte, hogy az autóipari szállításaik volumene már tavaly visszaesett, ezért ma már vasútipari és orvostechnikai alkatrészeket is gyárt a vállalkozás.

A Savaria Ipartechnika a mostani pályázaton 33,2 millió forintot nyert, amiből huzalos szikraforgácsoló gépet vásárol az IC-Hungary Kft.-től. Az utóbbi ügyvezetője, Horváth Tamás úgy látja, hogy az ágazat szereplőinek a magasan képzett munkaerő hiánya mellett a fejlesztési irányok gyors változása is fejtörést okoz. A szakember szerint éppen ezért létfontosságú a legmagasabb műszaki színvonalú, fejlett szoftveres támogatású, felügyelet nélkül dolgozó gépek beszerzése ahhoz, hogy egy gyártó vállalkozás a következő években versenyképes maradhasson.

Az aktuális pilotprogramban 40 millió forinthoz jutó Eurovid Tra­ding Kereskedelmi, Gyártó és Épí­tő Kft. azzal a céllal jött létre, hogy a kö­zép-ma­gyar­országi régió­ban működő ipari vállalatok iparialapanyag- beszállítója legyen célgépek gyártásához. Az alapítása óta arra törekszik, hogy az árbevétele 50 százalékát minden évben új beruházásokra, kapacitásai növelésére fordítsa. Vida József ügyvezető állította: kiemelkedően fontos számukra, hogy vállalkozásuk a piaci igények szerint, ne pedig a mindenkori támogatás irányításával növekedjen.

Mivel a társaság egyedi gépgyártással foglalkozik (energetika, bányaipar, kohászat, automatizálás), egy projekt akár négy-öt évig is eltarthat, így egy piaci lassulás hatásai nem érezhetők annyira gyorsan.

Egy szerszámgép megfelelő auto­matizálásával akár 250 százalékkal is nőhet a termelékenység – véli Szabó Gábor, a svájci hátterű GF Machining Solutions hazai érdekeltségének értékesítési vezetője. Úgy összegzett, hogy az autóipar átalakulása sok hazai vállalkozást érint, de a GF több piaci szegmensre, például az egészségügyre, az energetikára, a repülőgépiparra és az elektronikára is koncentrál.

Egy szerszámgép automatizálásával

250

százalékkal is nőhet

a termelékenység

Ezek is érdekelhetik