Magyar gazdaság

A recesszió határán táncolhat a gazdaság

Ha a gazdaság felfut a második fél évben, akkor a bruttó hazai termék az idén 2-3 százalékkal emelkedhet.

A 2020-as növekedés 2,5–3 százalék között alakulhat, azonban a kivételesen nagy bizonytalanság miatt a Varga Mihály pénzügyminiszter által említett mínusz 0,3 és 3,7 százalék közötti sávban bármi előfordulhat – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A mélypont a második negyedév lehet, és az alappálya szerint hajszálon múlhat a technikai – egymást követő két negyedévben zsugorodó gazdaság – elkerülése. A július–októberi időszakban újra beindulhat a növekedés, az év utolsó három hónapjában pedig erőteljes felpattanás várható.

Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója szerint a korábbi 3 százalék feletti előrejelzés már nem tartható, az idén csak a legkedvezőbb forgatókönyv esetén emelkedhet a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékkal. A Pénzügyminisztérium prognózisa megalapozott, azonban a helyzet napról napra romlik. A szakértő a növekedés alsó határát a jelenlegi körülmények között 1 százalékra teszi. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint 2 százalék körüli növekedés még technikai recesszió esetén is elérhető, ha az év második felében újraindul a gazdaság. Az év jól kezdődött, ezért az első negyedévben még nem várható jelentős visszaesés, a második negyedévben azonban szezonálisan és naptárhatással igazítottan 3 százalékos növekedés is zsugorodást jelenthet negyedéves alapon. A nyers adat a munkanapok miatt 3,5 százalék lenne ebben az esetben, míg az április–júniusi időszakban 1,9 százalékos igazított, éves növekedés mellett lenne recesszió. A szakember aláhúzta: a Varga Mihály által említett, mínusz 0,3 százalékos forgatókönyv akkor valósulhat meg, ha a járvány elhúzódik.

A turizmusban, a vendéglátásban már most látható a baj, ezért a munkahelyek megvédésére fogunk koncentrálni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. A költségvetés újratervezése Varga Mihály feladata. A miniszterelnök jelezte, hogy monetáris eszközökre is szükség lesz a válság kezelésére, ezzel kapcsolatban a kormány már egyeztet a Magyar Nemzeti Bankkal. Suppan Gergely véleménye szerint biztosnak tűnik, hogy az utazási irodák, a turizmus-vendéglátás, a konferenciaszervezés, a légi és valószínűleg a vasúti, közúti személyforgalom szinte összeomlik. A járvány elmúlásával gyors felpattanás várható, az elhalasztott keresletet és a késedelmes megrendeléseket pótolják, ezt azonban hátráltathatja, ha sok kkv megy csődbe – tette hozzá az elemző. Matheika Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy a turisztikai szezon végére már lecsenghet a járvány, azonban itt nem lehet bepótolni az elhalasztott fogyasztást, és hasonló a helyzet a személyszállítási szektorban is. Mivel a járvány szétzilálja a nemzetközi termelési láncokat, minden olyan ágazat érintett, ahol jelentős az áru-külkereskedelem szerepe. Az ipar a második fél évben ugrásszerűen nőhet, azonban az idén így is csupán 2–2,5 százalék körüli pluszban lehet a termelés.

Virovácz Péter aláhúzta: a szolgáltatók cash flow problémákkal szembesülhetnek a következő időszakban, és a kiskereskedelem is súlyos gondokkal küzdhet. A kieső bevételek miatt először a részmunkaidős alkalmazottakat bocsáthatják el a cégek, azonban elhúzódó járvány esetén szélesebb körű lehet a munkaerőpiaci hatás.

Ezek is érdekelhetik