Magyarország sikeresen bocsátotta ki első zöldkötvényét a főszervezői mandátummal bíró Credit Agricole, CIB, ING Bank és a J. P. Morgan pénzintézetek segítségével – közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Tegnap a befektetők 7,7 milliárd euró értékben nyújtottak be ajánlatot az euróalapú zöldkötvényekre. A 15 éves állampapír kamata a hasonló futamidejű német kormánykötvény (Bund) + 214,6 bázispont lett, ami az euró midswaphoz képest 190 bázispontos felárat jelent. A komoly érdeklődésnek köszönhetően a felár 50 bázisponttal alacsonyabb a tervezettnél. Az ÁKK, amely 1,5 milliárd euró értékben fogadott el ajánlatot, közölte: az eurókibocsátás után a forintalapú zöldkötvények is jöhetnek.
A befolyt összegből a klímacélok megvalósítását finanszírozhatja az állam a megújuló energia, az energiahatékonyság, a földhasználat és természeti erőforrások, a hulladék- és vízkezelés, a tiszta közlekedés és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás területén. Számítások szerint a klímacélok eléréséhez 50 ezermilliárd forintra (nagyjából 139 milliárd euróra) lenne szükség, azaz az éves GDP 2-2,5 százalékára rúghatnak a kiadások. A finanszírozás elsősorban a magánszektor feladata lehet, azonban az EU is támogatja a zöldfejlesztéseket, s a központi költségvetésből is érkezhetnek források. A tervek szerint csak a költségvetés 1566 milliárd forintot költ klímavédelemre 2018 és 2021 között, ennek döntő többségét (1404 milliárd forint) vasútfelújításra és elektromosautó-vásárlás támogatására fordítják. Ezekhez adódhatnak a zöldkötvényekből származó bevételek.
A szén-dioxid-kibocsátás 1990 és 2018 között 33 százalékkal csökkent Magyarországon, mind hazánk, mind az EU 40 százalékos csökkenést célzott meg 2030-ig – derült ki az ÁKK tanulmányából. A további 7 százalékpontnyi mérsékléshez intézkedésekre van szükség. A megújuló energiaforrások arányát 12,5-ről 21 százalékra kellene emelni, ezt elsősorban naperőművek építésével, az e-mobilitás fejlesztésével és korszerű fűtésrendszerekkel lehet elérni.
Alternatív adósságpályát tett közzé az ÁKK
A bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékos visszaesése esetén 3,8 százalékos lehet a GDP-arányos államháztartási hiány, az adósságráta 73 százalék körülire szökhet fel – derült ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) közleményéből. A deficit mértéke így összhangban lehet a konvergenciaprogramban megjelent 3,8 százalékos előrejelzéssel. Az ÁKK a GDP 6 százalékos csökkenésével számolva is közzétette a várakozásait, eszerint 5,3 százalékos hiány lehet 2020-ban, ami azzal járna, hogy az államadósság 78 százalék körüli szintre emelkedne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.