BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az autóipar középtávon nyertes is lehet

Az exportra termelő ágazatokat viselheti meg legjobban a koronavírus-válság, a belföldön értékesítő szektorok viszont jól jöhetnek ki a járványhelyzetből.

A z iparon belül jellemzően a belföldre értékesítő ágazatokban lehet a leggyorsabb a talpra állás – mondta a Világgazdaság kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A tapasztalatok szerint a gyógyszeripar sínylette meg legkevésbé a válságot, illetve az élelmiszeriparban lehet gyors a termelés visszaépülése, az építőanyag-gyártásban eleve lassulás volt várható, ehhez képest nem volt jelentős a szektor teljesítményének csökkenése. A szakértő szerint a külföldi kereslet vezérelte, exportorientált autóiparban 9-18 hónapig tarthat a visszatérés a korábbi szintekre, az értékláncok rövidülésének köszönhetően viszont középtávon a régió és Magyarország lehet a járműgyártás nyertese. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyan az autóipari felpattanás gyors volt, azonban a kereslet lassan épülhet vissza, így a 2020-as teljesítmény még borítékolhatóan elmarad az egy évvel korábbitól, és a jövő év is kérdéses. A most futó beruházások termelőre fordulása ellensúlyozhatja a járművek iránti keresletkiesést. A banki elemző hangsúlyozta: a számítógép-, elektronikai, optikai gyártás, a villamosberendezés- és gépgyártás kevésbé ciklikus iparág, így kevésbé csökkent a teljesítménye.

Szinte biztos, hogy a turizmus lehet a legutolsó talpra álló ágazat, az egészségügyi és oktatási szolgáltatásokat viszont alig érintette a válság – vette számba a szolgáltatási ágazatokat Németh Dávid. A logisztikában ugyan átmeneti visszaesést tapasztalhattunk, de középtávon pozitívan jöhet ki a válságból az ágazat. Török Zoltán szintén a turizmus lassú magához térését várja, azonban különbséget tesz a fővárosi – várhatóan elhúzódó keresletcsökkenéssel szembesülő – idegenforgalom és a vidéki, belföldi utazások között, az utóbbinál ugyanis a vírushelyzet miatt felfutás várható. Mivel a magyarok is ritkábban mehetnek külföldre, ezért az utazásszervezői ágazat esetében kifejezetten hosszú kilábalásra lehet számítani – fűzte hozzá a szakember.

Az építőipar ciklikus ágazat, azonban az uniós források és az állami megrendelések, Paks II., a kelebiai vasútvonal építése és a Magyar falu program támogatja a szegmenst – magyarázta a K&H Bank elemzője. Az újlakás-építések az elmúlt években sem voltak kiemelkedők, mivel az állomány megújítására lehet szükség, ezért az új lakások iránti kereslet is erőteljes maradhat. Németh Dávid hozzátette: a mezőgazdaságot alapvetően nem a gazdasági ciklusok határozzák meg, így a koronavírus miatt érdemi visszaesés és felpattanás sem várható. A Raiffeisen Bank elemzője arra mutatott rá, hogy a kiskereskedelmet nem érinti erőteljesen a válság, az üzlettípusok között lesznek nyertesek és vesztesek is, és összességében hamar rendeződhet a szektor teljesítménye. „A pénzügyi szolgáltatások, így a bankolás is változik, a lakossági jelzálog-hitelezés stabil, a bizonytalanság azonban erodálta a személyi kölcsönök piacát, a vállalati hitelezést pedig az állami és jegybanki programok határozzák meg” – tette hozzá Török Zoltán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.