vg | A világ almatermelése 2020–21-ben 4 százalékkal csökken, a globális szőlőtermelés pedig az egy évvel ezelőtti szinten marad – derül ki az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) által kiadott jelentésből, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idézett. A USDA szerint az összesített almatermelés a jelzett időszakban várhatóan 76,1 millió tonna lesz (egy évvel ezelőtt 79,4 millió tonna volt). A visszaesés nagy részét a Kína északnyugati tartományaiban bekövetkezett súlyos tavaszi fagy okozta, amely virágzáskor érte a gyümölcstermést, és csökkentette a 40,5 millió tonnás termelést. A teljes almaexport azonban várhatóan 5,8 millió tonna marad a Lengyelországból származó magasabb export miatt.
Az előrejelzések szerint az Európai Unió almatermelése 12,2 millió tonna, amely a történelmi átlag közelében van. Az amerikai termelés 4,7 millió tonna lesz, ez alacsonyabb teljesítmény a tavalyinál.
A visszaesést a washingtoni gyümölcsösöket sújtó szélvihar és a Michigan állam egyes részein bekövetkezett súlyos fagykárok okozzák.
A USDA szerint a chilei almatermelés 46 ezer tonnával 1,2 millió tonnára emelkedik, mivel a bőséges téli csapadék várhatóan javítja a termést, és az ültetvények területének nagysága többévi csökkenés után stabil maradt. Mexikó termelése 80 ezer tonnával 680 ezer tonnára csökken a kedvezőtlen időjárás következtében, amely negatívan befolyásolta a gyümölcs fejlődését Chihuahua államban. Az új-zélandi almatermesztés az idén 583 ezer tonna körüli értéken marad, ott leginkább a munkaerő rendelkezésre állásával és a Covid–19-cel kapcsolatos bizonytalanságok okoznak problémát.
Az almával ellentétben a világ szőlőtermelése 2020 és 2021 között várhatóan csaknem változatlan, 25,7 millió tonnás szinten marad, mivel a kínai többlettermés meghaladja az időjárás által az EU-ban okozott veszteségeket.
A kínai szőlőtermelés 400 ezer tonnás növekedést mutat, és eléri a 11 millió tonnát, amiben része van a növénytermesztési technikák fejlődésének is. A USDA úgy becsüli, hogy az EU termelése 170 ezer tonnával 1,4 millió tonnára csökken. Olaszország a virágzás alatt súlyos fagykárokat szenvedett, amit az ősszel eső és jégeső követett. Eközben az Egyesült Államok termelése 2020-ban több mint 100 ezer tonnával bővült az egy évvel ezelőttihez képest, és 1 millió tonnára emelkedett.
A visszaesés nagy részét a Kína északnyugati tartományait sújtó súlyos tavaszi fagy okozta
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.